PŚ florecistów: Podopieczny polskiego trenera wygrał w Tokio

Brytyjczyk Richard Kruse wygrał zawodach Pucharu Świata florecistów w Tokio. W finale prowadzący w rankingu światowym Kruse pokonał Amerykanina Race'a Imbodena 15:9. Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) był 47., a Krystian Gryglewski (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu) zajął 59. miejsce.

Od dłuższego czasu trenerem Brytyjczyka jest Ziemowit "Ziemek" Wojciechowski, trzykrotny mistrz Polski we florecie, srebrny medalista MŚ w drużynie (1974). Kruse wygrał dziewiąte zawody PŚ w karierze, jest liderem światowego rankingu i ubiegłorocznym wicemistrzem świata.

Polscy floreciści już w 1/32 finału trafili na bardzo silnych rywali. Rządkowski uległ 3:15 mistrzowi olimpijskiemu z Pekinu Niemcowi Benjaminowi Kleibrinkowi, zaś Gryglewski przegrał 8:15 z szóstym w klasyfikacji generalnej Włochem Andreą Cassarą, brązowym medalistą igrzysk w Atenach, mistrzem globu i dwukrotnym mistrzem Europy.

Pozostali biało-czerwoni nie awansowali do turnieju głównego, z udziałem 64 czołowych zawodników.

W niedzielę w stolicy Japonii odbędzie się turniej drużynowy.