Rosja chce zorganizować Igrzyska Europejskie w 2023 roku

Inne
Rosja chce zorganizować Igrzyska Europejskie w 2023 roku
fot. Cyfrasport

Rosja jest gotowa podjąć się organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku - potwierdził przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow.

Gospodarzem zawodów ma być Kazań, którego kandydatura już raz była złożona na 2019 rok, ale wtedy prawo organizacji 2. Igrzysk Europejskich otrzymała stolica Białorusi - Mińsk po wycofaniu się Holandii. Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku.
 
Kandydatura Rosji oficjalnie nie została jeszcze zgłoszona, ale już dzisiaj wiadomo, że przy wyborze organizatora zawodów w 2023 roku pod uwagę ma być brana sytuacja prawna Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA).
 
Została ona zawieszona w 2015 roku w związku z aferą dopingową w Rosji w latach 2011-2015. Dochodziło do tuszowania oraz manipulowania wynikami testów antydopingowych. W proceder zamieszanych było około tysiąca sportowców, a także trenerzy, działacze i funkcjonariusze państwowi.
 
We wrześniu 2018 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zdecydowała się przywrócić pełnię praw członkowskich rosyjskiej agencji, ale postawiła wówczas kilka warunków. Jednym z nich było umożliwienie inspektorom WADA dostępu i pozyskania wszelkich danych z moskiewskiego laboratorium do 31 grudnia 2018 roku.
 
Choć Rosjanie terminu nie dochowali, WADA nie zdecydowała się na ich ponowne zawieszenie. Wiele krajowych agencji antydopingowych, w tym polska, skrytykowało WADA za odwieszenie RUSADA we wrześniu. 
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze