Gospodarzem zawodów ma być Kazań, którego kandydatura już raz była złożona na 2019 rok, ale wtedy prawo organizacji 2. Igrzysk Europejskich otrzymała stolica Białorusi - Mińsk po wycofaniu się Holandii. Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku.
 
Kandydatura Rosji oficjalnie nie została jeszcze zgłoszona, ale już dzisiaj wiadomo, że przy wyborze organizatora zawodów w 2023 roku pod uwagę ma być brana sytuacja prawna Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA).
 
Została ona zawieszona w 2015 roku w związku z aferą dopingową w Rosji w latach 2011-2015. Dochodziło do tuszowania oraz manipulowania wynikami testów antydopingowych. W proceder zamieszanych było około tysiąca sportowców, a także trenerzy, działacze i funkcjonariusze państwowi.
 
We wrześniu 2018 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zdecydowała się przywrócić pełnię praw członkowskich rosyjskiej agencji, ale postawiła wówczas kilka warunków. Jednym z nich było umożliwienie inspektorom WADA dostępu i pozyskania wszelkich danych z moskiewskiego laboratorium do 31 grudnia 2018 roku.
 
Choć Rosjanie terminu nie dochowali, WADA nie zdecydowała się na ich ponowne zawieszenie. Wiele krajowych agencji antydopingowych, w tym polska, skrytykowało WADA za odwieszenie RUSADA we wrześniu.