NHL: Błyskawice pokonane w błyskawicznym tempie

Hokeiści Pittsburgh Penguins wygrali w środę z najlepszym obecnie zespołem ligi NHL Tampa Bay Lightning 4:2. Po dziewięciu minutach "Pingwiny" prowadziły 3:0, a drugiego i trzeciego gola zdobyły w odstępie zaledwie 16 sekund.

Pierwszy na listę strzelców wpisał się Riley Sheahan w 4. minucie. W 9. do siatki rywali trafili Phil Kessel i Sidney Crosby. W drugiej tercji wynik jeszcze podwyższył Kris Letang. Goście odpowiedzieli trafieniami w 56. i 58. minucie, autorstwa J.T. Millera i Stevena Stamkosa.

Letang zdobył 12. gola w sezonie i 108. w karierze - wszystkie dla drużyny Penguins, w której występuje od sezonu 2006/07. Pod względem liczby trafień zrównał się z liderem klubowej klasyfikacji najskuteczniejszych obrońców Paulem Coffeyem. Z tym, że Coffey potrzebował 331 spotkań, a Letang 730.

- W dzieciństwie oglądałem jego występy i nigdy nie przypuszczałem, że kiedyś nasze nazwiska będą obok siebie - stwierdził Letang.

W historii NHL zapisał się także Jewgienij Małkin, który asystował przy bramkach Kessela i Letanga. Jest czwartym hokeistą klubu z Pittsburgha, który osiągnął granicę 600 asyst (ma ich 601). Lepsi od niego są tylko Mario Lemieux (1033), Crosby (741) i Jaromir Jagr (640). A jeśli chodzi o graczy urodzonych w Rosji, przed Małkinem są tylko Siergiej Fiodorow (696), Siergiej Zubow (619) i Paweł Dacjuk (604).

W drugim środowym meczu Dallas Stars pokonali Buffalo Sabres 1:0. Gola zdobył Jamie Benn w 9. minucie. Wszystkie 30 strzałów "Szabel" obronił Ben Bishop.