Gala "Piłki Nożnej": Fabiański Piłkarzem Roku. Lewandowski zdetronizowany

Piłka nożna

Łukasz Fabiański otrzymał nagrodę dla "Piłkarza Roku 2018" w 45. Plebiscycie Tygodnika Piłka Nożna. Bramkarz West Ham United wyprzedził w głosowaniu swoich kolegów z reprezentacji Polski - Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka. Ogółem kapituła ogłosiła zwycięzców w ośmiu kategoriach.

Ostatnie siedem edycji plebiscytu tygodnika "Piłka Nożna" padło łupem Lewandowskiego, który od 2012 roku nie dał nikomu wygrać w kategorii "Piłkarz Roku". "Lewy" jest absolutnym rekordzistą w historii plebiscytu i już dziś 30-latek jest uznawany za jednego z najlepszych naszych piłkarzy wszech czasów. Napastnik Bayernu Monachium po siedmiu latach znalazł jednak swojego pogromcę, nawet mimo tego, że w całym 2018 roku zdobył 46 bramek. Wywalczył również w minionych 12 miesiącach kolejne mistrzostwo Niemiec z Bayernem i kolejny tytuł najlepszego snajpera Bundesligi, ale to także było za mało na pokonanie Fabiańskiego.

 

33-letni bramkarz wiosną 2018 roku stanowił opokę Swansea, która spadła z ligi angielskiej. Polak robił jednak co mógł, a w uznaniu zasług z miażdżącą przewagą nad innymi wybrany został przez kibiców Łabędzi na najlepszego piłkarza klubu w sezonie 2017-18. Gdyby nie interwencje Polaka, walka zespołu o utrzymanie miejsca w elicie zakończyłaby się dużo wcześniej. W całym sezonie miał aż 136 skutecznych obron i pod tym względem był trzeci wśród bramkarzy pięciu najsilniejszych lig Europy. Ten wynik wart był... 8 milionów euro, bo tyle zapłacił West Ham za polskiego bramkarza. W legendarnym klubie Fabian utrzymał fantastyczną dyspozycję. Pod koniec grudnia Bleacher Report wybrał Polaka do jedenastki rundy jesiennej Premier League!

 

Fabiański na ostatniej prostej w wyścigu po nagrodę Tygodnika Piłka Nożna wyprzedził swoich kolegów z reprezentacji Polski - Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka. Ten ostatni znalazł się w finałowej trójce dzięki doskonałej drugiej części sezonu w Genoa CFC.

 

Trenerem Roku 2018 wybrani zostali Piotr Stokowiec oraz Czesław Michniewicz. Ten ostatni mógł być podwójnie zadowolony, bo prowadzona przez niego reprezentacja Polski U-21 otrzymała nagrodę dla Drużyny Roku. Największym odkryciem minionych 12 miesięcy według dziennikarzy tygodnika "Piłka Nożna" był z kolei Sebastian Walukiewicz. Ligowcem Roku został Artur Jędrzejczyk, a Pierwszoligowcem Andrzej Niewulis. Wśród kobiet tym razem triumfowała Ewa Pajor.

 

PIŁKARZ ROKU 2018: Łukasz Fabiański

 

TRENER ROKU 2018: Piotr Stokowiec/Czesław Michniewicz
ODKRYCIE ROKU 2018: Sebastian Walukiewicz
DRUŻYNA ROKU 2018: Reprezentacja Polski U-21
OBCOKRAJOWIEC ROKU 2018: Arvydas Novikovas
LIGOWIEC ROKU 2018: Artur Jędrzejczyk
PIERWSZOLIGOWIEC ROKU 2018: Andrzej Niewulis
PIŁKARKA ROKU 2018: Ewa Pajor
SOCIAL MEDIA: Andrzej Strejlau

Redakcja, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie