Msze Święte w intencji... powodzenia w rundzie wiosennej

Piłka nożna
Msze Święte w intencji... powodzenia w rundzie wiosennej
fot. CyfraSport

Wiosenna część rozgrywek Lotto Ekstraklasy rozpocznie się już w piątek 8 lutego. Oprócz przygotowania fizycznego i mentalnego kluby zadbały też o duchowe wsparcie piłkarzy i kibiców. Wiele z nich organizuje Msze Święte w intencji powodzenia w zbliżającej się rundzie.

W poniedziałek na mszę w intencji klubu zaprosiło Zagłębie Sosnowiec. Informację zamieszczono na stronie internetowej beniaminka oraz na jego koncie na Twitterze. 

W ten sam sposób do udziału w nabożeństwie zachęcają działacze kieleckiej Korony.

Msze odprawiane w intencji klubów nie są w Polsce nowością, można powiedzieć, że to już tradycja. Od wielu lat w Nowym Sączu ksiądz Józef Wojnicki odprawia nabożeństwa przed rozpoczęciem każdej rundy. Choć jest kapelanem Sandecji, a pochodzi spod Niecieczy, to w kościele gromadzą się piłkarze, trenerzy i młodzi zawodnicy ze wszystkich sądeckich klubów. 

 

W sieci znaleźć można bardzo dużo informacji o mszach w intencji klubu. Organizują je ci wielcy i ci "malutcy" polskiego futbolu. M.in. Lech Poznań, Chojniczanka Chojnice, Widzew Łódź czy występująca w przemyskiej A klasie Gwiazda Maćkowice.

  

Większość klubów ma też swoich kapelanów. Ksiądz Wojnicki związany jest z Sandecją, od lat z "Kolejorzem" pracuje ksiądz Jacek Markowski. Działa bardzo aktywnie.

 

- Drużynie służę modlitwą przed każdym meczem. Taka "solidniejsza" modlitwa jest zawsze przed startem każdej rundy. Później jest jeszcze msza święta dziękczynna, gdyż wypada solidnie podziękować. Pan Bóg życzy wszystkim dobrze i piłkarze mają tego świadomość. Nigdy nie było problemu z obecnością kapelana w szatni. Dogadywałem się nawet z Zaurem Sadajewem z Czeczenii, ortodoksyjnym muzułmaninem. Podobnie zresztą z Semirem Stiliciem, także muzułmaninem. Przed meczem zmawialiśmy modlitwę, każdy taką, jaką dyktowała mu jego wiara. Tak było też z protestantami i prawosławnymi. Lasse Nielsen i Nicki Bille pozdrawiali mnie niemal zawsze słowami „God bless you” - mówił ksiądz Markowski w jednym z wywiadów.

 

Msze w intencji powodzenia w sportowej rywalizacji nie są "specjalnością" piłkarską. Od wielu lat w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w podtoruńskim Górsku odprawiane są tradycyjne nabożeństwa w intencji pomyślności dla zawodników, trenerów, działaczy i kibiców kujawsko-pomorskich drużyn żużlowych - KS Toruń, Polonii Bydgoszcz i GKM-u Grudziądz.

 

WYNIKI I TABELA LOTTO EKSTRAKLASY

WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie