Ruch Chorzów wychodzi na prostą? Jest porozumienie, są pieniądze

Piłka nożna
Ruch Chorzów wychodzi na prostą? Jest porozumienie, są pieniądze
fot. CyfraSport

We wtorek zawarto bardzo ważne porozumienie, które ma na celu ustabilizowanie finansów Ruchu Chorzów, a co za tym idzie, ratowanie zasłużonego klubu przed upadkiem. Umowę zawarli główni udziałowcy Ruchu: miasto Chorzów oraz firma Carbonex sp. z o.o. Na jej podstawie czternastokrotny mistrz Polski otrzyma pieniądz na bieżące funkcjonowanie, a aktualna kondycja finansowa ma być bardzo konkretnie określona.

O podpisaniu porozumienia chorzowski klub poinformował na swoim profilu na Twitterze.

W myśl porozumienia miasto udzieliło spółce 2 milionów złotych pożyczki, zobowiązało się także do zorganizowania przetargu na promocję przez sport. Suma zostanie ustalona na kolejnym posiedzeniu Rady Miasta, czyli w najbliższy czwartek. Firma Carbonex zobowiązała się do współfinansowania klubu przez dwa najbliższe lata na takim samym poziomie, jak miasto Chorzów.

 

- Jako miasto wielokrotnie wspieraliśmy Ruch, mając na uwadze, że to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Wielu mieszkańców Chorzowa to jego wierni kibice. Porozumienie ma na celu określenie jak miasto może się jeszcze zaangażować oraz wyznaczenie sztywnych granic pomocy klubowi  - powiedział prezydent miasta Andrzej Kotala, cytowany na oficjalnej stronie internetowej "Niebieskich"

 

- Ta umowa daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji finansowej. Możemy spokojniej planować i prowadzić bieżącą działalność oraz realizować plan systematycznej poprawy finansów spółki, którą przejęliśmy w złej sytuacji prawnej i finansowej. Pożyczka pomogła nam uregulować bieżące płatności, w tym zaległości wobec piłkarzy i pracowników spółki. Niebawem zaczyna się sezon, a pożyczka sprawia, że spokojnie rozpoczniemy piłkarską wiosnę - stwierdził prezes Ruchu Jan Chrapek.

 

Miasto prowadzi też prace związane z budową stadionu przy ul. Cichej 6.

 

W sezonie 2016/2017 piłkarze Ruchu Chorzów grali jeszcze w Ekstraklasie. Zajęli w niej ostatnie miejsce i spadli do pierwszej ligi. Rok później borykający się z ogromnymi problemami klub zamknął tabelę tej klasy rozgrywkowej i obecnie występuje w drugiej lidze. Po 21 kolejkach zajmuje w niej 12. miejsce, ze stratą 16 punktów do prowadzącego w lidze Radomiaka i przewagą ośmiu punktów nad zamykającą tabelę Olimpią Elbląg. 

 

Ambicją piłkarzy, działaczy i kibiców z Chorzowa jest jak najszybszy powrót do krajowej elity. Być może właśnie we wtorek zrobiono duży krok w stronę realizacji tego celu. 

 

Dokładnie za rok, dwa miesiące i dwa tygodnie Ruch będzie obchodzić stulecie klubu. Oprócz czternastu tytułów mistrza Polski piłkarze ze stadionu przy ulicy Cichej sześć razy zdobywali srebrny i dziewięć razy brązowy medal. Trzykrotnie zdobyli Puchar Polski, dwa razy Superpuchar. W sezonie 1974/1975 dotarli do ćwierćfinału Pucharu Europy (obecnie Liga Mistrzów), rok wcześniej grali w ćwierćfinale Pucharu UEFA (obecnie Liga Europy). 

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze