Kongres UEFA: W czwartek wybory prezydenta, Ceferin jedynym kandydatem

Piłka nożna
Kongres UEFA: W czwartek wybory prezydenta, Ceferin jedynym kandydatem
fot. PAP

Zaplanowany na czwartek w Rzymie 43. Kongres Zwyczajny Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) wyłoni prezydenta tej organizacji. Jedynym kandydatem jest urzędujący obecnie Słoweniec Aleksander Ceferin, który w 2016 roku zastąpił Francuza Michela Platiniego.

O tym, że Słoweniec będzie jedynym kandydatem, wiadomo już od 7 listopada ubiegłego roku, gdy minął termin zgłaszania chętnych.

 

51-letni działacz, z wykształcenia prawnik, został wybrany szefem UEFA we wrześniu 2016 - jako ósmy w historii tej organizacji. W głosowaniu na kongresie w Atenach pokonał Holendra Michaela van Praaga (42:13).

 

Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.

 

W zbliżającym się kongresie w stolicy Włoch wezmą udział przedstawiciele 55 narodowych federacji zrzeszonych w UEFA. Obrady mają zacząć się o godz. 9.30 i potrwać do ok. 13. Później przewidziano konferencję prasową.

 

Oprócz wyłonienia prezydenta odbędą się też m.in. wybory połowy składu Komitetu Wykonawczego UEFA (ośmiu członków, w tym co najmniej jedna kobieta), a także do Rady FIFA, czyli światowej federacji.

 

W programie obrad przewidziano również sprawy dotyczące budżetu.

 

W kwietniu 2017 roku członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA został na cztery kolejne lata prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek - jako drugi Polak w historii, po Leszku Rylskim.

 

Czteroletnia kadencja połowy składu tego gremium kończy się co dwa lata (wybiera się wówczas siedmiu lub ośmiu nowych członków).

 

Do obowiązków Komitetu Wykonawczego (obraduje w Rzymie już od środy) należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze