PŚ w biathlonie: Zmiany w programie zawodów w Canmore

Zimowe
PŚ w biathlonie: Zmiany w programie zawodów w Canmore
fot. PAP

Z powodu bardzo niskiej temperatury organizatorzy zawodów Pucharu Świata w biathlonie w kanadyjskim Canmore zdecydowali się zmodyfikować program. Siódma runda cyklu zakończy się w sobotę, a nie w niedzielę, jak pierwotnie planowano. Możliwe są kolejne zmiany.

W prowincji Alberta temperatura spada poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Zgodnie z regulaminem, w takiej sytuacji zawody nie mogą się odbyć, a kiedy jest zimniej niż minus 15, należy kierować się też wilgotnością powietrza i siłą wiatru.

 

Nowy program zakłada przeprowadzenie po raz pierwszy w tym sezonie PŚ skróconych biegów indywidualnych: mężczyźni będą się ścigać na 15 km zamiast 20, a kobiety - na 12,5 zamiast 15. Każdy niecelny strzał będzie oznaczał 45-sekundową karę, a nie 60-sekundową, jak w "zwykłym" biegu indywidualnym. Skrócona formuła została wprowadzona do regulaminu Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) na początku tego sezonu.

 

Mężczyźni rozpoczną rywalizację w tej konkurencji o godzinie 20.20 czasu polskiego, a kobiety - o 22.55. Zaplanowane na sobotę sztafety 4x7,5 km mężczyzn i 4x6 km kobiet zostały przeniesione na piątek, odpowiednio, na 20.30 i 22.45. Z kolei w sobotę zamiast biegów ze startu wspólnego odbędą się sprinty: mężczyzn na 10 km (godz. 19.00) i kobiet na 7,5 km (22.00).

 

- To jest wstępny terminarz, który może zostać ponownie zmodyfikowany, zależnie od pogody w najbliższych dniach. Na zmiany zgodziły się zespoły, lokalny komitet organizacyjny, delegat medyczny i nadawcy. Naszym priorytetem jest zapewnienie sportowcom bezpieczeństwa. Usunęliśmy z trasy odcinki, na których jest najzimniej, i zmieniliśmy godziny rozpoczęcia niektórych konkurencji. Wolna niedziela daje nam pole manewru, gdyby któreś zawody nie mogły się odbyć wcześniej - powiedział Borut Nunar, odpowiedzialny za zawody z ramienia IBU.

 

Po zawodach w Canmore cykl przeniesie się do Salt Lake City, gdzie rywalizacja potrwa od 14 do 17 lutego. Później w programie są mistrzostwa Europy w Mińsku-Raubiczach na Białorusi (20-24 lutego), ale czołówka zwykle w tej imprezie nie startuje. Zawody PŚ w Ameryce Północnej to zatem dla większości ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 7 marca w szwedzkim Oestersund.

 

Do Canmore Polacy pojechali w najsilniejszym składzie, na czele z 10. w klasyfikacji generalnej Moniką Hojnisz.

Zmodyfikowany program zawodów PŚ w Canmore (Kanada):
 
 czwartek, 7 lutego
 bieg indywidualny na 15 km (skrócony) mężczyzn (godz. 20.20)
 bieg indywidualny na 12,5 km (skrócony) kobiet (22.55)
 
 piątek, 8 lutego
 sztafeta 4x7,5 km mężczyzn           (20.30)
 sztafeta 4x6 km kobiet             (22.45)
 
 sobota, 9 lutego
 sprint na 10 km mężczyzn            (19.00)
 sprint na 7,5 km kobiet             (22.00)
 
 Skład reprezentacji Polski:
 
 kobiety
 Monika Hojnisz, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice),
 Karolina Pitoń, Kinga Zbylut (obie BKS WP Kościelisko)
 
 mężczyźni
 Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła (wszyscy BKS WP Kościelisko),
 Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec)

Transmisje na sportowych antenach Polsatu.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie