Intel Extreme Masters znów przez dwa weekendy

Inne
Intel Extreme Masters znów przez dwa weekendy
fot. Polsat Sport

Już po raz trzeci na dwa weekendy rozłożone zostaną finały 13. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters w Katowicach. Gracze będą rywalizowali od 20 do24 lutego oraz od 28 lutego do 3 marca.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne finały prezydent Katowic Marcin Krupa, kolejna edycja tej imprezy, po raz siódmy organizowana w Katowicach (po raz szósty w randze finałowej) potwierdza, że miasto staje się „globalną stolicą esportu.

 

„To impreza, która dała wielki rozgłos naszemu miastu; staliśmy się jednym z jej przystanków, obok takich miast, jak Sydney, Chicago czy Szanghaj” - wskazał Krupa.

 

„Widzimy wielkie zainteresowanie naszym miastem odnośnie różnych okołoesportowych inwestycji. Wiele firm pyta się o możliwość zaistnienia w naszym mieście z działalnościami zarówno testowymi, jak i rozwojowymi. Bardzo się cieszę, że miasto Katowice zyskało określony wizerunek i zyskało określoną korzyść dla mieszkańców” - dodał.

 

Jak ocenił, choć marka miasta często poza Polską kojarzona jest już m.in. z esportem, a myślenie o nim zmienia się, często nadal w pewnej mierze odnosi się do stereotypów związanych z węglem i stalą. „A przecież tak nie jest. Doskonale o tym wiemy – i potrzebujemy tego typu imprez, aby łamać te stereotypy” - uznał prezydent Katowic.

 

Dyrektor zarządzający organizatora imprezy, firmy Electronic Sports League Polska, Aleksander Szlachetko podał w czwartek, że 20-24 lutego odbędzie się w katowickim Spodku impreza ESL One z finałami turnieju DotA2 (w najwyższej randze Major, z pulą nagród ponad 1 mln zł).

 

Od 28 lutego do 3 marca w Katowicach będzie natomiast odbywała się impreza Intel Extreme Masters, m.in. z finałami w Counter-Strike: Global Offensive (także w randze Major, z pulą 3,85 mln zł) oraz StarCraft II (z pulą 1,54 mln zł).

 

Szlachetko zaznaczył, że w przypadku turnieju CS:GO jest on podzielony na kilka faz. Od 16 do 27 stycznia trwała już pierwsza z nich - Minor – w ESL Arena w Katowicach, przy ul. Żeliwnej (mieści się tam scena oraz trybuny na 150 osób – łącznie o powierzchni 550 m kw.) 13-17 lutego w tym samym miejscu odbędzie się faza Challengers.

 

Faza Legends turnieju CS:GO będzie odbywała się 20-24 lutego w sąsiadującym ze Spodkiem Międzynarodowym Centrum Kongresowym (z udziałem publiczności), a finałowe rozgrywki – Masters, 28 lutego – 3 marca, w Spodku. Także w Spodku i MCK zaplanowany jest w dniach 25 lutego – 3 marca turniej StarCraft II.

 

„Łączna pula nagród, jeśli dodalibyśmy wszystkie turnieje główne i towarzyszące, to jest prawie 10 mln zł w tym roku” - zaznaczył Szlachetko. „Dla porównania w 2018 r. było to 6 mln zł” - dodał. „To świadczy o tym, jak wiele rzeczy organizowanych jest w Katowicach poza tymi głównymi turniejami, ale też, jak ta scena profesjonalizuje się” - uznał dyrektor zarządzający ESL Polska.

 

W oba weekendy ok. 15 tys. m kw. z dostępnej powierzchni MCK wypełni strefa wystawowo-targowa – związana z esportem. Znajdzie się tam m.in. ok. 1 tys. stanowisk do grania; będą odbywały się turnieje towarzyszące. Na 28 lutego w Spodku zaplanowano Global Esports Forum 2019 – konferencję branży esportowej dla liderów, inwestorów i przedstawicieli sektora.

 

Finały Intel Extreme Masters Katowicach 2018 przyciągnęły do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach łącznie 169 tys. widzów "na żywo". Pula nagród wynosiła ponad 1,5 mln dol.; główne turnieje odbyły się w grach: DotA2 (Major), Counter-Strike: Global Offensive i StarCraft II.

 

Transmisje z turnieju DotA2 przyciągnęły 2,2 mln oglądających jednocześnie osób, a z Counter-Strike: Global Offensive – 1,7 mln. Transmisje odbywały się w 12 językach; prowadziło je 17 stacji telewizyjnych.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze