Leon pokonał Bednorza w półfinale Pucharu Włoch

Pierwszy półfinał siatkarskiego Pucharu Włoch był polskim meczem. Sir Safety Conad Perugia Wilfredo Leona pokonała Azimut Leo Shoes Modena z Bartoszem Bednorzem 3:0 (25:18, 28:26, 25:17). Spotkanie było wyrównane tylko w drugim secie. Leon popisał się trzema asami serwisowymi, Bednorz dwa razy popisał się blokiem, po którym zdobył punkty. Nie był to jednak wieki mecz Polaków i ich drużyn.

To było drugie starcie tych zespołów w ciągu zaledwie kilku dni. W miniony wtorek Perugia pokonała Modenę w Serie A 3:1. W sobotę ponownie na parkiecie pojawili się dwaj siatkarze przymierzani do pozycji przyjmującego w reprezentacji Polski - Leon i Bednorz. Tym razem stawką był awans do finału Pucharu Włoch.

Modeńczycy myśleli także o rewanżu za ligową porażkę, ale pokonanie mistrza Włoch to zadanie niełatwe. Bednorz i spółka przekonali się o tym już na początku, zawodnicy Lorenzo Bernardiego szybko objęli czteropunktowe prowadzenie, wykorzystując te same słabości rywali, co podczas starcia w Serie A.  W Modenie znów szwankowała zagrywka, nie było tez poprawy gry w obronie. Grę Perugii napędzał przede wszystkim Aleksandar Atanasijevic, a Leon dotrzymywał mu kroku. Polak, który uskarża się na ból prawej dłoni, grał z mocno poklejonymi palcami, ale gdy miał okazje do mocnego ataku, nie oszczędzał się. Podobnie było przy serwisie, z którego asem Leon zakończył pierwszego seta.

Drugą partię zespół z Modeny rozpoczął całkiem dobrze. Po ataku Bednorza prowadził już 6:2. Udawało się zatrzymywać ataki Atanasijevicia i Leona, jednak do czasu. Perugia systematycznie odrabiała straty i doprowadziła do remisu 16:16. Wyrównana gra ciągnęła się do końca seta, przy stanie 23:23 znów asem popisał się Leon. Przy remisie 25:25 prostą piłkę zepsuł Zajcew, po chwili jednak rehabilituje się i doprowadza do kolejnego remisu, po 26. Kolejne dwie akcje należą jednak do Perugii. Ponownie akcję, która powinna przynieść punkt Modenie psuje Zajcew. Po jego ataku w aut mistrzowie Włoch zwyciężają 28:26.

Perugia poszła za ciosem w trzecim secie, choć zaczął się on od dwupunktowego prowadzenia rywala. Przy remisie 2:2 udanymi akcjami popisał się Bednorz. Polak zablokował Atanasijevicia, po chwili udanie zaatakował i dał swojemu zespołowi dwupunktową przewagę. Kolejne dwie piłki wygrywa Perugia, następna znów Modena, a po niecelnym ataku Bednorza robi się 5:5. Później zaczęły się dwie serie. Pierwsza to pięć nieudanych zagrywek z obu stron, druga, to doskonałe zagrywki Lanzy, po którym Sir Safety wyszło na prowadzenie 13:8. Z każdą minutą modeńczycy grali coraz bardziej nerwowo, mnożyły się błędy, nawet w ustawieniu. Po własnie takiej pomyłce zrobiło się 19:12 dla zespołu Leona. Obaj Polacy zeszli z boiska przy wyniku 21:13, losy spotkania były już wtedy rozstrzygnięte. Końcówka meczu stała się nudna, siatkarze wręcz snuli się po boisku. Zwycięzcy wykorzystali trzecią piłkę meczową i zwyciężyli 25:17.

Leon zakończył mecz z dorobkiem 10 punktów, zaś Bednorz zdobył ich 9.

W finale Sir Safety Conad Perugia zagra z Cucine Lube Civitanova.

Sir Safety Conad Perugia - Azimut Leo Shoes Modena 3:0 (25:18, 28:26, 25:17)

Sir Safety Conad Perugia: Leon, Atanasijević, Lanza, Ricci, Podrascanin, De Cecco, Colaci (libero) oraz Seif, Hoag, Piccinelli, Della Lunga.

Azimut Leo Shoes Modena: Bednorz, Christenson, Zajcew, Holt, Urnaut, Anzani, Rossini (libero) oraz Pinali, Keemink, Pierotti, Kaliberda, Mazzone.