MŚ do lat 20: Sto dni do turnieju w Polsce

Piłka nożna
MŚ do lat 20: Sto dni do turnieju w Polsce
fot. PAP

Sto dni pozostało do rozpoczęcia w Polsce piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Turniej z udziałem 24 drużyn odbędzie się w sześciu miastach. Areną meczu otwarcia i finału będzie stadion Widzewa w Łodzi. Losowanie grup zaplanowano na 24 lutego w Gdyni.

Największa na świecie juniorska impreza piłkarska rozpocznie się 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.
 
Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków, prowadzonych przez trenera Jacka Magierę.
 
Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.
 
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.
 
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) uruchomiła niedawno stronę internetową, również w języku polskim, poświęconą turniejowi.
 
"Szczerze mówiąc, nie mogę się już doczekać początku tej imprezy (...). Cieszę się, że to właśnie u nas, na turnieju Polska 2019, narodzą się nowe gwiazdy piłki. Bo te turnieje zawsze takie kreują, nie inaczej będzie tym razem. Zobaczymy tu kilku piłkarzy, których potem będziemy oklaskiwać w wielkich klubach" - powiedział w wywiadzie na tej stronie prezes PZPN Zbigniew Boniek.
 
Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.
 
W połowie grudnia FIFA zaprezentowała oficjalny logotyp mistrzostw, Jego głównym motywem jest rozkwitający krokus, a można znaleźć też nawiązanie m.in. do polskich barw narodowych.
 
Ceremonia losowania grup odbędzie się 24 lutego w Gdyni, a wkrótce potem zostanie uruchomiona sprzedaż biletów na stronie FIFA.
 
Polska jako gospodarz nie musiała grać w eliminacjach. Kibice zobaczą łącznie sześć drużyn z Europy, po cztery z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) oraz dwie z Oceanii.
 
Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie - w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała Anglia. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć.
 
24 reprezentacje, które wezmą udział w MŚ U-20:
 
EUROPA:
Polska (gospodarz),
Włochy,
Portugalia,
Ukraina, 
Francja,
Norwegia.
 
AZJA:
Katar,
Japonia,
Korea Południowa,
Arabia Saudyjska.
 
AFRYKA: 
Senegal,
Nigeria,
Republika Południowej Afryki,
Mali.
 
CONCACAF:
Meksyk,
Panama,
Stany Zjednoczone,
Honduras.
 
AMERYKA POŁUDNIOWA:
Argentyna, 
Urugwaj,
Ekwador,
Kolumbia.
 
OCEANIA:
Nowa Zelandia,
Tahiti.
ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze