Lineker z polską koszulką: Ten mecz zmienił moje życie. Kocham cię Polsko (WIDEO)

Piłka nożna
Lineker z polską koszulką: Ten mecz zmienił moje życie. Kocham cię Polsko (WIDEO)
fot. Youtube

Gary Lineker zapytany w brytyjskim programie "What I wore" ("Co nosiłem" tłum. pol.), którą koszulkę uratowałby w pierwszej kolejności z płonącego budynku, powiedział, że byłby to trykot reprezentacji Anglii z meczu przeciwko Polsce z 1986 roku.

Na mundialu w Meksyku obie reprezentacje spotkały się w trzecim meczu fazy grupowej. Polacy mieli za sobą bezbramkowy remis z Marokiem oraz skromny triumf nad Portugalią 1:0 po trafieniu Włodzimierza Smolarka. O wiele gorzej wyglądała sytuacja Wyspiarzy, którzy również podzielili się punktami z Marokiem, ale przegrali z Portugalią 0:1.

 

Dla Anglików starcie z Biało-Czerwonymi było zatem ostatnią szansą, aby uniknąć kompromitacji i wyjść z grupy, z której awans do fazy pucharowej otrzymywały aż trzy zespoły. Notowania mistrzów świata z 1966 roku nie były zbyt wysokie przed rywalizacją z Polakami, którzy po trzech wcześniejszych udanych mundialach, z których wywieźli dwa brązowe medale, byli traktowani jako czołowa drużyna świata.

 

Pogromcą polskich piłkarzy okazał się jednak 26-letni Gary Lineker, który od 9. do 34. minuty zapisał na swoim koncie klasycznego hat-tricka i dzięki temu zapewnił swojej reprezentacji wyjście z grupy. W dalszej fazie Anglia złapała wiatr w żagle i wyeliminowała Paragwaj (3:0), odpadając w ćwierćfinale po porażce z Argentyną 1:2.

 

Po ponad trzydziestu latach, Lineker wciąż wraca pamięcią do tamtych wydarzeń. - Ten mecz zmienił los mojej kariery, ponieważ gdybym wtedy nie strzelił tych goli, to prawdopodobnie nie zagrałbym już więcej dla reprezentacji Anglii. Przed tym spotkaniem miałem chyba passę sześciu meczów bez bramki. Kolejny taki mecz oznaczałby lawinę krytyki, hańbę całego narodu. Tymczasem udało się strzelić trzy gole w dwadzieścia kilka minut, hat-trick, następnie dublet z Paragwajem i awans do ćwierćfinału. Dzięki temu zostałem królem strzelców mundialu i trafiłem do Barcelony. Zdecydowanie ten mecz zmienił moje życie i karierę. Kocham cię Polsko - powiedział w programie Lineker, trzymając w ręku koszulkę naszej reprezentacji z tamtego mundialu.

 

Gary Lineker rozegrał 80 meczów w reprezentacji Anglii, dla której strzelił 48 goli. W swojej karierze reprezentował barwy Leicester City, Evertonu, Barcelony oraz Tottenhamu. W 1986 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie France Football. Polskim kibicom do dziś kojarzy się przede wszystkim za strzelonego hat-tricka przeciwko Polsce w tym samym roku. Obecnie 59-letni Lineker jest szanowanym ekspertem telewizyjnym. Jego profil na Twitterze śledzi ponad siedem milionów użytkowników.

 

 

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze