Piłkarskie MŚ: Więcej kandydatów do organizacji turnieju w 2030 roku

Piłka nożna
Piłkarskie MŚ: Więcej kandydatów do organizacji turnieju w 2030 roku
fot. PAP/Abaca

Chile dołączyło do Argentyny, Paragwaju i Urugwaju, poszerzając wspólną kandydaturę z Ameryki Południowej do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. Turniej odbędzie się w stulecie pierwszego mundialu, którego gospodarzem był Urugwaj.

- Prezydenci Argentyny Mauricio Macri, Chile Sebastian Pinera, Paragwaju Mario Abdo i Urugwaju Tabare Vazquez uzgodnili wspólną kandydaturę do organizacji Pucharu Świata 2030 - poinformował na Twitterze Pinera.

 

Prezydent Chile wyjaśnił, że zaproponował swoim trzem kolegom dołączenie do nich już kilka miesięcy temu, co oni zaakceptowali. Argentyna, Paragwaj i Urugwaj ogłosiły oficjalnie swą kandydaturę już w październiku 2017 roku.

 

W przeszłości Pinera był współwłaścicielem najpopularniejszego chilijskiego klubu piłkarskiego Colo Colo. Związani z futbolem byli także Macri, jako prezes Boca Juniors Buenos Aires, oraz Vazquez, który kierował Atletico Progreso.

 

Z czterech krajów starających się o mundial tylko Paragwaj nie gościł dotychczas tej imprezy. Urugwaj zorganizował mistrzostwa świata w 1930 roku, Chile - w 1962, natomiast Argentyna - w 1978.

 

Państwa z Ameryki Południowej mogą mieć silną konkurencję. W listopadzie ubiegłego roku szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez zaproponował podczas wizyty w Rabacie wspólną organizację MŚ 2030 przez Hiszpanię, Portugalię i Maroko. O połączeniu sił myślą także Wielka Brytania i Irlandia oraz cztery kraje bałkańskie: Grecja, Bułgaria, Rumunia i Serbia. Niewykluczona jest również kandydatura Chin.

 

Najbliższe mistrzostwa świata odbędą się w Katarze w 2022 roku, z udziałem 32 zespołów. W kolejnych, które zorganizują w 2026 roku USA, Kanada i Meksyk, wystąpi 48 drużyn.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie