CAS utrzymał karę dyskwalifikacji Zielińskiego

Inne
CAS utrzymał karę dyskwalifikacji Zielińskiego
fot. Cyfrasport

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie utrzymał karę czterech lat dyskwalifikacji nałożonej na sztangistę Adriana Zielińskiego za naruszenie przepisów antydopingowych - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa (POLADA).

"Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie oddalił odwołanie zawodnika Adriana Zielińskiego od postanowienia Panelu Dyscyplinarnego II Instancji przy POLADA w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych" - przekazała na stronie internetowej Polskiej Agencji Antydopingowej.

 

Oznacza to, że kara czterech lat dyskwalifikacji nałożona przez POLADA pozostaje w mocy. - Ponadto sąd arbitrażowy zdecydował o konieczności zapłaty 2 tys. franków szwajcarskich przez Adriana Zielińskiego na rzecz POLADA tytułem kosztów poniesionych w związku ze sprawą. Jest to jedno z najważniejszych orzeczeń Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, które zapadło w sprawie polskich sportowców - dodano.

 

Jednocześnie przypomniano, że CAS wcześniej utrzymał również karę czterech lat dyskwalifikacji nałożoną na Tomasza Zielińskiego, młodszego brata Adriana, przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF). - W próbkach pobranych od obu sportowców wykryto steroid anaboliczno-androgenny 19-norandrosteron, zwany popularnie nandrolonem - napisano.

 

W organizmie Tomasza Zielińskiego wykryto nandrolon tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro, gdzie miał startować w kat. 94 kg.

 

U Adriana, złotego medalisty olimpijskiego z Londynu w 2012 roku w kat. 85 kg, również stwierdzono tę samą substancję i nie dopuszczono do występu w igrzyskach w Rio. Zawodnik odwoływał się od nałożonej przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie kary czteroletniej dyskwalifikacji, ale w grudniu 2017 roku panel dyscyplinarny przy POLADA potwierdził werdykt pierwszej instancji.

 

Adrian Zieliński twierdził, że nandrolon przyjął nieświadomie, a zanieczyszczona nim miała być zażywana przez niego witamina B12.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze