PlusLiga: Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali w Gdańsku

W meczu 20. kolejki PlusLigi siatkarze Trefla Gdańsk przegrali z Jastrzębskim Węglem 1:3. Podopieczni trenera Roberto Santilliego nadal tracą punkt do drugiej w tabeli ekipy ONICO Warszawa.

Gospodarze rozpoczęli to spotkanie od falstartu, po serii punktowych zagrywek Grzegorza Kosoka przegrywali 0:5. Później nie radzili sobie z serwisami Christiana Fromma (2:8), Piotra Haina (4:10) i Juliena Lyneela (6:14). W środkowej części seta wynik był już wyraźnie niekorzystny dla Trefla, ale gdańszczanie nawiązali jeszcze walkę. Sporo ożywienia wniosło wejście Szymona Jakubiszaka, gospodarze wygrali cztery kolejne akcje (12:16) i do końca walczyli o odrobienie strat (20:23). Skuteczne ataki Dawida Konarskiego i Fromma przesądziły jednak o zwycięstwie jastrzębian (20:25).

W drugiej partii role się odwróciły. Trudna zagrywka gdańszczan sprawiała problemy rywalom i przy skutecznej grze w ofensywie była kluczem do budowania przewagi (7:4, 16:12). Jastrzębianie nie byli w stanie odpowiedzieć tym samym; kłopoty na przyjęciu, błędy w ataku ułatwiały zadanie rywalom. W końcówce przewaga gdańszczan była już zdecydowana (21:15). Jakubiszak wywalczył piłkę setową (24:17), a skuteczny atak Macieja Muzaja ustalił wynik na (25:19).

Początek trzeciego seta to powrót koszmarów gdańszczan z premierowej partii. Jastrzębianie znów błyskawicznie zbudowali ogromną przewagę (2:9), wykorzystując błędy własne rywali i skuteczność Konarskiego. Gospodarze musieli gonić wynik i dopięli swego w końcówce seta – wieńczący serię wygranych piłek atak Muzaja dał wyrównanie na 20:20. Kluczowe akcje seta padły jednak łupem siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju. Najpierw błysnęli w obronie (21:23), a dwa ostatnie punkty dołożył Konarski (22:25).

W czwartej odsłonie znów zobaczyliśmy mocne otwarcie jastrzębian (4:8–po asie serwisowym Konarskiego, potem 6:12). Gospodarze znów musieli odrabiać straty. Po punktowej zagrywce Rubena Schotta złapali punktowy kontakt (17:18), a później wyrównali po kapitalnym bloku na Lyneelu (22:22). Set zakończył się rywalizacją na przewagi, z której zwycięsko wyszli goście. Skuteczny blok na słabo dysponowanym w końcówce Muzaju i as serwisowy Lukasa Kampy przyniosły decydujące punkty (26:28).

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (22), Szymon Jakubiszak (15), Miłosz Hebda (10) – Trefl; Dawid Konarski (26), Christian Fromm (17), Julien Lyneel (13), Grzegorz Kosok (11) – Jastrzębski Węgiel. Gospodarze więcej punktów zdobyli blokiem (17–11), gorzej punktowali w ataku (52–58) i zagrywką (3–9). MVP: Dawid Konarski.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (20:25, 25:19, 22:25, 26:28)

Trefl: Miłosz Hebda, Marcin Janusz, Maciej Muzaj, Patryk Niemiec, Piotr Nowakowski, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Michał Kozłowski.
Jastrzębski Węgiel: Christian Fromm, Piotr Hain, Lukas Kampa, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel – Jakub Popiwczak (libero) oraz Wojciech Ferens, Paweł Rusek.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 20. kolejki PlusLigi:

2019-02-14: ONICO Warszawa – MKS Będzin 3:0 (25:22, 25:20, 25:22)
2019-02-15: Chemik Bydgoszcz – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:19, 20:25, 25:23, 25:20)
2019-02-16: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia 0:3 (17:25, 21:25, 21:25)
2019-02-16: GKS Katowice – Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:15, 25:17, 31:29)
2019-02-17: PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30, transmisja - Polsat Sport Extra).

Pauzuje: Aluron Virtu Warta Zawiercie.