Wspomnienie mistrzyni. Dziesięć lat temu odeszła Kamila Skolimowska

Inne
Wspomnienie mistrzyni. Dziesięć lat temu odeszła Kamila Skolimowska
fot. PAP

W poniedziałek mija 10 lat od śmierci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z Sydney Kamili Skolimowskiej. Dla uczczenia jej pamięci organizowane są zawody sportowe – Memoriał i Festiwal Rzutów, a ponadto działa fundacja, która pomaga sportowcom wrócić do zdrowia.

"Kamilę wspominam codziennie. Zmarła mając tylko 26 lat, ale wiele spraw w swoim krótkim życiu potrafiła poukładać: jej kariera sportowa rozwijała się wspaniale, skończyła studia, miała plany zawodowe na przyszłość, związane ze służbą w policji, złożyła już przysięgę. Zabrakło jej czasu na to, aby ułożyć sobie życie rodzinne" – powiedział ojciec Kamili i prezes fundacji Robert Skolimowski.

 

Fundacja Kamili Skolimowskiej powstała w grudniu 2010 roku. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, pomoc sportowcom w powrocie do zdrowia (do tej pory skorzystało z tego ok. 230 osób z różnych dyscyplin sportu) oraz propagowanie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację campów w szkołach. Ambasadorami fundacji są wybitni polscy lekkoatleci: Piotr Małachowski i Tomasz Majewski.

 

Memoriał Kamili Skolimowskiej gromadzi co roku na starcie wiele gwiazd światowej lekkoatletyki. Zawody rozgrywano przez kilka lat na PGE Narodowym w Warszawie, a w ubiegłym roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie na trybunach zasiadło ponad 41 tys. widzów. Organizatorem jest Marcin Rosengarten.

 

"Marcin był osobą bliską Kamili. Wspólnie snuli plany na przyszłość, ale teraz śmieję się, że mamy z tego związku dziesięcioletnie dziecko, czyli Memoriał. W tym roku odbędzie się on wyjątkowo nie po mistrzostwach świata, ale przed nimi, gdy zawodnicy będą w najwyższej formie przed startem w Dausze. Spotkamy się na Memoriale w połowie września. Staramy się o to, żeby zawody ponownie odbyły się w Chorzowie" – zaznaczył Skolimowski.

 

Ojciec mistrzyni olimpijskiej z Sydney żałuje, że przed rokiem nie wystartowała w Memoriale najlepsza młociarka świata ostatnich lat Anita Włodarczyk.

 

"Powodem był jej osobisty konflikt z kulomiotem Konradem Bukowieckim. Anita postawiła warunek, że albo ona wystartuje w Memoriale, albo Konrad, a my nie chcieliśmy nikogo wykluczać. Nie było możliwości, by wchodzić w ten konflikt. Uważam, że źle się stało i mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy jeszcze Anitę w tych zawodach" – wspomniał Skolimowski.

 

Festiwal Rzutów odbędzie się 3 sierpnia, tradycyjnie we Władysławowie.

 

"Tam też będą najlepsi zawodnicy, których kibice będą mogli obejrzeć z bliska, praktycznie na wyciągnięcie ręki. Panuje tam wyjątkowa atmosfera. Zapraszam wszystkich, którzy odpoczywają nad Bałtykiem" – dodał Skolimowski.

 

Kamila Skolimowska urodziła się 4 listopada 1982 roku w Warszawie. Zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej. Urna z jej prochami została złożona w grobie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie