MŚ Seefeld 2019: Sukces Norweżek na początek zwodów

Maiken Caspersen Falla obroniła w austriackim Seefeld tytuł mistrzyni świata w sprincie techniką dowolną. Norweska biegaczka narciarska wyprzedziła Szwedkę Stinę Nilsson o 1,66 s, a rodaczkę Mari Eide o 2,84. Wszystkie Polki odpadły w kwalifikacjach.

Falla to mistrzyni olimpijska z Soczi (2014) w tej konkurencji. Najlepsza była w niej także podczas poprzednich MŚ, a trzy i sześć lat temu wywalczyła brąz w sprincie techniką klasyczną.

Najlepszy wynik w eliminacjach uzyskała Szwedka Maja Dahlqvist. W finale jednak się nie liczyła w walce o medale. W pewnym momencie zaczepiła o nartę rodaczki Jonny Sundling i przewróciła się. Na metę dotarła z ponadpółminutową stratą do Falli.

Wszystkie cztery Polki odpadły w eliminacjach. 19-letnia Weronika Kaleta zajęła w nich 46. miejsce, tuż za nią uplasowała się starsza o sześć lat Urszula Łętocha, 55. była 17-letnia Monika Skinder (w styczniu została wicemistrzynią świata juniorów w sprincie, ale techniką klasyczną), a o jedno miejsce niżej sklasyfikowana została starsza o rok Izabela Marcisz.