MŚ w kolarstwie torowym: Demonstracja siły Rudyka, Sajnok zawiódł

Inne
MŚ w kolarstwie torowym: Demonstracja siły Rudyka, Sajnok zawiódł
fot. PAP

Mateusz Rudyk w kapitalnym stylu pokonał Rosjanina Denisa Dmitrijewa 2:0 i awansował do półfinału sprintu mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Broniący tytułu w omnium Szymon Sajnok rozczarował, zajmując dopiero 18. miejsce.

Rudyk pokazał wielką klasę. Rozpoczął występ od rekordu Polski w eliminacjach na 200 metrów ze startu lotnego - 9,584 s. Był to trzeci rezultat i dzięki temu awansował bezpośrednio do 1/8 finału. Na tym etapie pewnie wygrał z Kanadyjczykiem Hugo Barrette’em.

 

W kolejnej rundzie przeciwnikiem kolarza z Grudziądza był Dmitrijew, brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro (2016) i mistrz świata z Hongkongu (2017). Polak przegrał z nim w mistrzostwach Europy w Berlinie i w Pucharze Świata w kanadyjskim Milton, ale w sobotę, niesiony głośnym dopingiem publiczności, nie dał mu żadnych szans. W końcówce drugiego wyścigu ćwierćfinałowego zrezygnowany Rosjanin zjechał do góry toru i zwolnił.

 

W niedzielę w półfinale Rudyk zmierzy się z Holendrem Harrie Lavreysenem, który w eliminacjach był drugi, ale z tym samym wynikiem co Polak, z dokładnością do tysięcznej części sekundy. W drugiej parze Holender Jeffrey Hoogland będzie się ścigać z broniącym tytułu Australijczykiem Matthew Glaetzerem.

 

- Z Lavreysenem mam również bilans niekorzystny, ale teraz jestem lepiej przygotowany. W eliminacjach mieliśmy taki sam czas, a przeważnie on był przede mną. Dogoniłem więc Holendra i jutro wszystko się rozstrzygnie – powiedział PAP Rudyk.

 

- Zadecyduje pewnie psychika, dyspozycja dnia, bo pod względem siły cała czwórka jest na identycznym poziomie. Mój trener nagrywa wszystkie biegi i wspólnie je analizujemy. Dmitrijewa miałem rozpracowanego, nad Lavreysenem też pracowaliśmy. Jestem w najlepszej dyspozycji w mojej karierze. Jeszcze tak silny nie byłem – zapewnił.

 

Kolarz z Grudziądza jest cukrzykiem. Praktycznie nie rozstaje się z glukometrem.

 

- Nie tylko z glukometrem, ale i z pompą insulinową. Muszę dodatkowo się z tym męczyć, ale jakoś to ogarniam – dodał.

 

Rudyk ma szansę zostać pierwszym polskim medalistą w tej najstarszej, rozgrywanej w mistrzostwach świata od 1893 roku i najbardziej prestiżowej konkurencji torowej. Dotychczas najlepszym osiągnięciem biało-czerwonych w sprincie były czwarte lokaty Damiana Zielińskiego w 2004 roku w Melbourne i w 2016 w Londynie.

 

Nie udał się natomiast start Sajnokowi. Mistrz świata z Apeldoorn od pierwszej konkurencji omnium nie błyszczał. Był czternasty w scratchu, dziewiętnasty w wyścigu tempo i szesnasty w eliminacyjnym. W wyścigu punktowym ambitnie walczył, ale nie poprawił lokaty, kończąc rywalizację dopiero na 18. miejscu. Mistrzem świata został Nowozelandczyk Campbell Stewart.

 

W konkurencjach pań siostry Daria i Wiktoria Pikulik były ósme w madisonie, Justyna Kaczkowska – dziewiąta na 3 km, a Urszula Łoś uzyskała dziesiąty czas na 500 metrów ze startu zatrzymanego.

 

Zadowolona ze startu była Daria Pikulik. Trzy dni przed rozpoczęciem mistrzostw przeziębiła się i słabsza dyspozycja była widoczna w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie i w omnium. W sobotę startowała po raz trzeci i był to najbardziej udany występ.

 

- Jest progres, bo przed rokiem byłyśmy w madisonie czternaste. Cieszy mnie szczególnie postawa Wiktorii, że dała radę. Jeździmy coraz lepiej. Ósme miejsce daje i stypendium, i punkty do kwalifikacji olimpijskich, więc oceniam start na plus – skomentowała.

 

Madison, rozgrywany na morderczym dystansie 30 km (120 okrążeń toru), przerwano po 75 rundach, ponieważ zemdlała Nowozelandka Michaela Stewart, którą służby medyczne zniosły z toru na noszach. Po kilkuminutowej przerwie wznowiono rywalizację. Złoty medal zdobyły Holenderki Kirsten Wild i Amy Pieters.

 

Najlepszą zawodniczką na 500 metrów ze startu zatrzymanego została Rosjanka Daria Szmielewa, a na 3 km – Australijka Ashlee Ankudinoff, obie z wynikami dalekimi od rekordów świata.

 

Wyniki:

 

mężczyźni

   omnium
   1. Campbell Stewart (Nowa Zelandia) 137 pkt
   2. Benjamin Thomas (Francja)        119
   3. Ethan Hayter (Wielka Brytania)   118
   …
   18. Szymon Sajnok (Polska)           36
    
   kobiety
    
      500 m ze startu zatrzymanego
   1. Daria Szmielewa (Rosja)        33,012
   2. Olena Starikowa (Ukraina)      33,307
   3. Kaarle McCulloch (Australia)   33,419
   …
   10. Urszula Łoś (Polska)          34,260
    
   4 km ind. na dochodzenie
    
   finał
   Ashlee Ankudinoff (Australia)   3.25,971
   Lisa Brennauer (Niemcy)         3.29,243
    
   o trzecie miejsce
   Lisa Klein (Niemcy)              3.29,473
   Kirstie James (Nowa Zelandia)    3.34,188
   …
   9. Justyna Kaczkowska (Polska)   3.35,635
    
      madison
   1. Holandia (Kirsten Wild, Amy Pieters)     33 pkt
   2. Australia (Georgia Baker, Amy Cure)      31
   3. Dania (Amalie Dideriksen, Julie Leth)    24
   …
   8. Polska (Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik)  5 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie