Była to pierwsza porażka w turnieju dotychczasowego lidera 20-letniego Dudy (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), rozstawionego w Pradze z numerem czwartym. W pojedynku z turniejową "piątką" Harikrishną (2730, 26. FIDE) grający czarnymi Polak poddał się po 28 posunięciach.

 

"Harikrishna rozegrał dzisiaj bardzo dobrą partię, był świetnie przygotowany. Ta idea debiutowa, którą zrealizował, a którą na pewno miał przygotowaną wcześniej, robi wrażenie. Szkoda, że Janek "wpadł" właśnie teraz, bo miał świetny wynik, a taka porażka potrafi zaboleć. Oczywiście nadal wszystko przed nim. Wraz m.in. z Radosławem Wojtaszkiem jest na dzielonym pierwszym miejscu. Wciąż jest dobrze" - skomentował partię dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, dwukrotny mistrz Polski (2008, 2013), trener reprezentacji kraju, która przed dwoma laty wywalczyła brązowy medal w drużynowych mistrzostwach świata, a przed rokiem czwarte miejsce w Olimpiadzie Szachowej.

 

Wojtaszek (2722, 29. FIDE), gdyby wygrał, mógł objąć samodzielne prowadzenie, jednak nie rozstrzygnął czarnymi pojedynku z reprezentantem gospodarzy (2670, 71. FIDE), który dzień wcześniej przegrał z Dudą.

 

"Nie to, żeby nic się nie działo, ale była to dosyć spokojna partia. Po debiucie Radek dostał normalną pozycję, lecz Laznicka to bardzo solidny zawodnik, szczególnie gdy gra białym kolorem. Widać było, że bardzo ciężko jest go przebić. Jego zadaniem przede wszystkim było, żeby nie przegrać i czarne nie za bardzo mogły coś z tym zrobić" - ocenił Soćko.

 

Do pojedynku między dwoma najlepszymi polskimi szachistami dojdzie 15 marca w ostatniej rundzie turnieju masters, mającego XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715).

 

Generalnie piątek w stolicy Czech był czarnym dniem dla grających czarnymi polskich szachistów.

 

W trzeciej rundzie turnieju challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu Mateusz Bartel przegrał tym kolorem z reprezentantem gospodarzy Janem Krejcim. To jego druga porażka w tej imprezie. Polak z trzema innymi uczestnikami dzieli siódme miejsce z dorobkiem jednego punktu. Prowadzi jedyna kobieta w stawce, mistrzyni świata Chinka Wenjun Ju - 2,5 pkt z trzech partii.

 

Wyniki trzeciej rundy turnieju masters:

 

Richard Rapport (Węgry) - Santosh Gujrathi Vidit (Indie) remis
Viktor Laznicka (Czechy) - Radosław Wojtaszek (Polska) remis
Pentala Harikrishna (Indie) - Jan-Krzysztof Duda (Polska) 1:0
David Navara (Czechy) - Nikita Witiugow (Rosja) remis
Boris Gelfand (Izrael) - Samuel Shankland (USA) 1:0

 

Klasyfikacja po 3 rundach:

 

1. Duda 2,0 pkt
Witiugow 2,0
Wojtaszek 2,0
Vidit 2,0
5. Gelfand 1,5
Harikrishna 1,5
Navara 1,5
8. Laznicka 1,0
Shankland 1,0
10. Rapport 0,5