MŚ w biathlonie: Faworyt Boe nie zawiódł, Polacy daleko

Norweski biathlonista Johannes Thingnes Boe poradził sobie z rolą faworyta i mimo jednego niecelnego strzału zdobył w Oestersund złoty medal mistrzostw świata w sprincie na 10 km. Polacy zajęli odległe lokaty.

To drugie złoto wywalczone w tegorocznych MŚ przez 25-letniego Boe. W czwartek triumfował z drużyną w sztafecie mieszanej 2x6 + 2x7,5 km. Przed imprezą zapowiedział, że jego celem jest wywalczenie siedmiu medali.

Norweg w tym sezonie Pucharu Świata wygrał 13 z 19 zawodów indywidualnych (wliczając sobotni bieg, zaliczany do klasyfikacji generalnej), w tym sześć z ośmiu sprintów. Jest zdecydowanym liderem cyklu.

Poza czterema konkurencjami indywidualnymi i sztafetą mieszaną Norweg może wystartować jeszcze w sztafecie 4x7,5 km oraz w supermikście.

Dopiero szóste miejsce, mimo bezbłędnego strzelania, zajął broniący Kryształowej Kuli Francuz Martin Fourcade. Srebrny medal wywalczył Rosjanin Aleksander Łoginow (13,7 s straty do Boe), a brązowy - Francuz Quentin Fillon Maillet (16,5 s).

Najlepszy z Polaków Grzegorz Guzik zajął 57. miejsce (2.39,1) i jako jedyny z biało-czerwonych ma prawo startu w niedzielnym biegu na dochodzenie. Łukasz Szczurek był 70., a Andrzej Nędza-Kubiniec zakończył zawody na 82. pozycji.

W niedzielę odbędą się biegi na dochodzenie kobiet (na 10 km) i mężczyzn (na 12,5 km). Poniedziałek będzie dniem przerwy. Mistrzostw w Oestersund zakończą się 17 marca.