Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal samodzielnym liderem, remisy Polaków

Inne
Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal samodzielnym liderem, remisy Polaków
fot. PAP

Jan-Krzysztof Duda po remisie z Borisem Gelfandem z Izraela ma 3,5 pkt i nadal samodzielnie prowadzi w szachowym turnieju masters w Pradze. Radosław Wojtaszek nie rozstrzygnął pojedynku z Czechem Davidem Navarą i po pięciu rundach dzieli drugie miejsce - 3 pkt.

Najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym, 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), grając czarnymi, odnotował pierwszy w turnieju remis. Jego partia z najstarszym i najbardziej utytułowanym w gronie uczestników 50-letnim Borisem Gelfandem z Izraela (2655, 99. FIDE), m.in. rywalem Viswanathana Ananda w meczu o mistrzostwo świata w 2012 roku, trwała najkrócej z niedzielnych gier. Zakończyła się po 25 posunięciach.
 
„Jan-Krzysztof grał ze światową legendą szachów Borisem Gelfandem, byłym wicemistrzem świata, zresztą bardzo dobrze znanym w Polsce. Dwukrotnie wygrał Memoriał Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju w 1998 i 2000 roku, bronił także barw Polonii Warszawa w rozgrywkach o Puchar Europy. W niedzielnej partii przeciwnik Polaka miał lekką przewagę, zachował ją do końca, ale prawdopodobnie stwierdził, że nie jest ona wystarczająca i sam zaproponował remis” – skomentował dla PAP ceniony arcymistrz Michał Krasenkow, dwukrotny mistrz Polski (2000 - w tamtym roku zajmował 10. miejsce w rankingu FIDE, 2002), były trener reprezentacji Polski i Turcji.
 
32-letni Wojtaszek (2722, 29. FIDE), także czarnymi, zmierzył się ze starszym o rok Navarą, legitymującym się najwyższym rankingiem spośród uczestników turnieju (2739, 18. FIDE), który dzień wcześniej przegrał z Dudą. Także ten pojedynek, tak jak trzy pozostałe tego dnia, nie przyniósł rozstrzygnięcia - skończył się po 35 posunięciach.
 
"To była dosyć ostra partia, ale - jak to często bywa - komplikacje zakończyły się podziałem punktu z powodu wiecznego szacha. Wobec remisów we wszystkich pozostałych partiach sytuacja w klasyfikacji się nie zmieniła. W dalszym ciągu prowadzi Janek, a w grupie pościgowej jest Radek" - dodał Krasenkow.
 
W niedzielę dziewięciorundowy turniej masters mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715) przekroczył półmetek. Poniedziałek będzie dniem przerwy. Do pojedynku między dwoma najlepszymi polskimi arcymistrzami dojdzie w piątek w ostatniej rundzie rywalizacji.
 
Z kolei w piątej rundzie turnieju challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu szachowego Mateusz Bartel przegrał z Hiszpanem Davidem Antonem Guijarro i pozostaje z dorobkiem 1,5 pkt.
 
Wyniki piątej rundy turnieju masters: 
 
Pentala Harikrishna (Indie) – Richard Rapport (Węgry) remis
Viktor Laznicka (Czechy) – Santosh Gujrathi Vidit (Indie) remis
Samuel Shankland (USA) – Nikita Witiugow (Rosja) remis
David Navara (Czechy) – Radosław Wojtaszek (Polska) remis
Boris Gelfand (Izrael) – Jan-Krzysztof Duda (Polska) remis
 
Klasyfikacja po 5 rundach:
 
1. Duda – 3,5  pkt
2. Witiugow – 3,0
   Wojtaszek – 3,0  
4. Gelfand – 2,5
   Harikrishna – 2,5
   Shankland – 2,5
   Vidit – 2,5
8. Navara – 2,0
   Rapport – 2,0  
10. Laznicka – 1,5.   
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie