Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal prowadzi, we wtorek tylko remisy

Inne
Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal prowadzi, we wtorek tylko remisy
fot. PAP/DPA

Jan-Krzysztof Duda po remisie z mistrzem USA Samuelem Shanklandem ma 4 pkt i nadal samodzielnie prowadzi w szachowym turnieju masters w Pradze. Radosław Wojtaszek nie rozstrzygnął pojedynku z Borisem Gelfandem i po sześciu rundach dzieli drugie miejsce - 3,5 pkt. Po dniu przerwy w turnieju, tak jak w rundzie go poprzedzającej, pojedynki na wszystkich szachownicach zakończyły się remisami.

Najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym, 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), grając białymi z legitymującym się identycznym rankingiem i starszym o siedem lat Shanklandem, drugi raz z rzędu nie rozstrzygnął pojedynku.

Aktualni mistrzowie Polski i USA spotkali się też niespełna dwa miesiące temu w prestiżowym turnieju Tata Steel Chess w holenderskim Wijk aan Zee. Wówczas arcymistrz w Wieliczki także grał białymi i partia skończyła się po 31 posunięciach. Teraz trzeba było pięciu więcej.

 

32-letni Wojtaszek (2722, 29. FIDE) zmierzył się białym kolorem z legendą szachów, najstarszym i najbardziej utytułowanym w gronie uczestników 50-letnim Borisem Gelfandem z Izraela (2655, 99. FIDE), m.in. rywalem Viswanathana Ananda w meczu o mistrzostwo świata w 2012 roku (Wojtaszek był wówczas jednym z sekundantów Hindusa). Partia trwała najkrócej z wtorkowych, zakończyła się remisem poprzez powtórzenie posunięć już po 17 ruchach.

 

- Tym razem były to dosyć krótkie pojedynki. Szczególnie w przypadku Radka, który natrafił na solidnie przygotowanego przeciwnika. Gelfand nie dał się zaskoczyć w żadnym ruchu i trzeba było podzielić się punktem. Janek grał trochę dłużej, ale też po debiucie nie dostał jakiejś specjalnej przewagi, wciąż jeszcze próbował, ale przeciwnik grał dość dokładnie i partia przebiegła bez historii – skomentował arcymistrz Bartosz Soćko, dwukrotny mistrz Polski (2008, 2013), trener reprezentacji kraju, która przed dwoma laty wywalczyła brązowy medal w drużynowych mistrzostwach świata, a przed rokiem czwarte miejsce w Olimpiadzie Szachowej.

 

Rozgrywany w Pradze po raz pierwszy dziewięciorundowy turniej masters, mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715), zakończy się w piątek. Tego dnia zmierzą się dwaj najlepsi polscy arcymistrzowie Duda i Wojtaszek.

 

Wyniki szóstej rundy turnieju masters:

 

Viktor Laznicka (Czechy) - Pentala Harikrishna (Indie) remis
Richard Rapport (Węgry) - David Navara (Czechy) remis
Radosław Wojtaszek (Polska) - Boris Gelfand (Izrael) remis
Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Nikita Witiugow (Rosja) remis
Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Samuel Shankland (USA) remis

 

Klasyfikacja po 6 rundach:

 

1. Duda 4,0 pkt
2. Witiugow 3,5
Wojtaszek 3,5
4. Gelfand 3,0
Harikrishna 3,0
Shankland 3,0
Vidit 3,0
8. Navara 2,5
Rapport 2,5
10. Laznicka 2,0

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie