Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal prowadzi, we wtorek tylko remisy

Inne
Turniej szachowy w Pradze: Duda nadal prowadzi, we wtorek tylko remisy
fot. PAP/DPA

Jan-Krzysztof Duda po remisie z mistrzem USA Samuelem Shanklandem ma 4 pkt i nadal samodzielnie prowadzi w szachowym turnieju masters w Pradze. Radosław Wojtaszek nie rozstrzygnął pojedynku z Borisem Gelfandem i po sześciu rundach dzieli drugie miejsce - 3,5 pkt. Po dniu przerwy w turnieju, tak jak w rundzie go poprzedzającej, pojedynki na wszystkich szachownicach zakończyły się remisami.

Najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym, 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), grając białymi z legitymującym się identycznym rankingiem i starszym o siedem lat Shanklandem, drugi raz z rzędu nie rozstrzygnął pojedynku.

Aktualni mistrzowie Polski i USA spotkali się też niespełna dwa miesiące temu w prestiżowym turnieju Tata Steel Chess w holenderskim Wijk aan Zee. Wówczas arcymistrz w Wieliczki także grał białymi i partia skończyła się po 31 posunięciach. Teraz trzeba było pięciu więcej.

 

32-letni Wojtaszek (2722, 29. FIDE) zmierzył się białym kolorem z legendą szachów, najstarszym i najbardziej utytułowanym w gronie uczestników 50-letnim Borisem Gelfandem z Izraela (2655, 99. FIDE), m.in. rywalem Viswanathana Ananda w meczu o mistrzostwo świata w 2012 roku (Wojtaszek był wówczas jednym z sekundantów Hindusa). Partia trwała najkrócej z wtorkowych, zakończyła się remisem poprzez powtórzenie posunięć już po 17 ruchach.

 

- Tym razem były to dosyć krótkie pojedynki. Szczególnie w przypadku Radka, który natrafił na solidnie przygotowanego przeciwnika. Gelfand nie dał się zaskoczyć w żadnym ruchu i trzeba było podzielić się punktem. Janek grał trochę dłużej, ale też po debiucie nie dostał jakiejś specjalnej przewagi, wciąż jeszcze próbował, ale przeciwnik grał dość dokładnie i partia przebiegła bez historii – skomentował arcymistrz Bartosz Soćko, dwukrotny mistrz Polski (2008, 2013), trener reprezentacji kraju, która przed dwoma laty wywalczyła brązowy medal w drużynowych mistrzostwach świata, a przed rokiem czwarte miejsce w Olimpiadzie Szachowej.

 

Rozgrywany w Pradze po raz pierwszy dziewięciorundowy turniej masters, mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715), zakończy się w piątek. Tego dnia zmierzą się dwaj najlepsi polscy arcymistrzowie Duda i Wojtaszek.

 

Wyniki szóstej rundy turnieju masters:

 

Viktor Laznicka (Czechy) - Pentala Harikrishna (Indie) remis
Richard Rapport (Węgry) - David Navara (Czechy) remis
Radosław Wojtaszek (Polska) - Boris Gelfand (Izrael) remis
Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Nikita Witiugow (Rosja) remis
Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Samuel Shankland (USA) remis

 

Klasyfikacja po 6 rundach:

 

1. Duda 4,0 pkt
2. Witiugow 3,5
Wojtaszek 3,5
4. Gelfand 3,0
Harikrishna 3,0
Shankland 3,0
Vidit 3,0
8. Navara 2,5
Rapport 2,5
10. Laznicka 2,0

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze