MŚ w biathlonie: Polska para 23. w supermikście, triumf Norwegów

Kinga Zbylut i Andrzej Nędza-Kubiniec zajęli 23. miejsce w rywalizacji supermikstów, konkurencji rozegranej po raz pierwszy w mistrzostwach świata w biathlonie. W szwedzkim Oestersund triumfowali Norwegowie, przed Włochami i parą gospodarzy.

W supermikście startowały duety składające się z jednej biathlonistki i jednego biathlonisty, którzy biegli na zmianę. Kobiety miały do pokonania dwa razy po 3 km, a mężczyźni - najpierw, 3, a na końcu 4,5 km. Na każdej zmianie zawodnicy dwukrotnie odwiedzili strzelnicę.

Biało-Czerwoni byli na wysokiej, siódmej pozycji po pierwszym strzelaniu Zbylut, która nie popełniła żadnego błędu, ale w drugim pudłowała i musiała pokonać dwie rundy karne. Polka pokonała jednak tylko jedną i zgodnie z regulaminem została ukarana dwoma minutami doliczonymi do końcowego wyniku.

Gdyby nie ta kara, mogliby się uplasować pod koniec drugiej dziesiątki, a tak zostali sklasyfikowani na ostatnim miejscu spośród par, które nie zostały zdublowane.

Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się na ostatnim strzelaniu, kiedy Johannes Thingnes Boe był bezbłędny, a Włoch Lukas Hofer i Szwed Sebastian Samuelson raz spudłowali.

Tym samym triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, któremu w czwartek partnerowała Marte Olsbu Roeiseland, wywalczył czwarty medal tegorocznych MŚ, w tym trzeci złoty. Wcześniej był najlepszy w sztafecie mieszanej i sprincie, a w biegu na dochodzenie zajął drugą pozycję.

Norwegowie o 13,4 s wyprzedzili Dorotheę Wierer i Hofera oraz o 20,0 s Hannę Oeberg i Samuelsona. Tuż za podium uplasowali się Niemcy.

Piątek będzie dniem przerwy w MŚ, a w sobotę w programie są sztafety kobiet i mężczyzn.