Lechia Gdańsk wygrała w Sosnowcu

Zamykające tabelę piłkarskiej ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec przegrało na własnym stadionie z liderem Lechią Gdańsk 0:1 w sobotnim meczu 26. kolejki. Jedynego gola zdobył Daniel Łukasik z rzutu wolnego w 8. minucie, choć sytuacji z obu stron było mnóstwo. Na ławkę trenerską gospodarzy wrócił Valdas Ivanauskas, po dwóch meczach "zawieszenia" za zachowanie podczas spotkania z Górnikiem Zabrze.

Gdańszczanie szybko objęli prowadzenie po rzucie wolnym tuż zza pola karnego, precyzyjnie wykonanym przez Daniela Łukasika. Później na boisku nie było widać różnicy dzielącej oba zespoły w tabeli. To sosnowiczanie częściej mieli piłkę i do przerwy stworzyli więcej sytuacji podbramkowych. Najlepszych nie wykorzystali Piotr Polczak i Szymon Pawłowski. Obaj strzelali z bliska, pierwszy trafił w poprzeczkę, drugi spudłował.

Drugą cześć obiecująco zaczęli piłkarze Lechii. Po dwóch minutach mogło być 0:2, bo po „główce” Jakuba Araka bramkarza Zagłębia uratowała poprzeczka. Później do głosu doszli znów podopieczni trenera Ivanauskasa, jednak nie potrafili skutecznie zakończyć swoich akcji. Najwięcej problemów obronie Lechii sprawiał Pawłowski. W 60. minucie kontrę wyprowadzili przyjezdni i Flavio Paixao z kilku metrów strzelił głową wprost w ręce Lukasa Hrosso.

Mecz był otwarty, sporo się działo pod obiema bramkami. W 70. minucie zmoknięci kibice Zagłębia już widzieli pewnie oczami wyobraźnie piłkę w siatce po uderzeniu Mateusza Możdżenia, tyle, że ta odbiła się od poprzeczki. Podobny skutek miał strzał Jarosława Kubickiego po drugiej stronie boiska.

W końcówce groźniejsza była Lechia, zdobyła dwa gole, nieuznane przez sędziego z racji spalonych. W 90. minucie bramkarz gospodarzy wygrał pojedynek sam na sam z Arturem Sobiechem, w rewanżu z bliska w boczną siatkę trafił Żarko Udovicic i mecz skończył się wynikiem 0:1.

Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramki: Łukasik 8

Zagłębie: Lukas Hrosso - Giorgos Mygas, Piotr Polczak, Mateusz Cichocki (82. Olaf Nowak), Patrik Mraz - Giorgi Iwaniszwili (64. Tomasz Nawotka), Sebastian Milewski (69. Giorgi Gabedawa), Mateusz Możdżeń, Lukas Gressak, Zarko Udovicic - Szymon Pawłowski.

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Tomasz Makowski - Konrad Michalak (79. Joao Nunes), Jarosław Kubicki, Flavio Paixao, Daniel Łukasik, Lukas Haraslin (73. Michał Mak) - Jakub Arak (59. Artur Sobiech).

Żółte kartki: Polczak, Gressak - Nunes

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 2 624.