PlusLiga: Jastrzębski Węgiel wygrał derby Śląska

W spotkaniu 26. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali w Spodku z Jastrzębskim Węglem 1:3. W szóstym meczu obu ekip w ekstraklasie, po raz szósty górą byli jastrzębianie.

W premierowej odsłonie przewaga przechodziła początkowo z rąk do rąk, ale od stanu 15:15 inicjatywę przejęli siatkarze z Jastrzębia-Zdroju. Pomogła im seria błędów własnych katowiczan (16:18), a w końcówce skuteczne ataki Wojciecha Ferensa, Dawida Konarskiego i Dawida Guni przyniosły gościom decydujące punkty (21:25).

Drugi set, po wyrównanym początku, przebiegał pod dyktando skutecznych w ofensywie siatkarzy Jastrzębskiego Węgla (10:14). Goście dołożyli kilka punktów zagrywką – dwa asy na stronę rywali posłał Konarski (12:19), jednego Christian Fromm (13:21). W końcówce gospodarze zdołali ugrać kilka punktów, ale skuteczny atak Ferensa zamknął tę część meczu (18:25).

W trzeciej partii role się odwróciły. Katowiczanie świetnie prezentowali się w bloku i odskoczyli rywalom w środkowej części seta (14:8). Dobrą zmianę dali Gonzalo Quiroga i Bartłomiej Krulicki. Potem gospodarze jeszcze powiększyli dystans (19:11) i... inicjatywę odzyskali goście, którzy doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrali jednak siatkarze GKS, kończąc seta skutecznym blokiem (28:26).

Czwarta odsłona nie przyniosła już podobnych emocji. Jedynie na początku wynik oscylował wokół remisu, później przewagę uzyskali siatkarze Roberto Santilliego (11:16). Jastrzębianie spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował skuteczny atak Konarskiego (18:25).

Najwięcej punktów: Tomas Rousseaux (20), Karol Butryn (10) – GKS; Wojciech Ferens (22), Dawid Konarski (20), Christian Fromm (15) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Wojciech Ferens.

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 18:25, 28:26, 18:25)

GKS: Emanuel Kohut, Marcin Komenda, Bartosz Krzysiek, Tomas Rousseaux, Wojciech Sobala, Rafał Sobański – Bartosz Mariański (libero) oraz Karol Butryn, Dominik Depowski, Maciej Fijałek, Bartłomiej Krulicki, Gonzalo Quiroga, Dawid Woch.
Jastrzębski Węgiel: Wojciech Ferens, Christian Fromm, Dawid Gunia, Lukas Kampa, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Patryk Czyrniański, Paweł Rusek, Nikodem Wolański.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 26. kolejki PlusLigi:

2019-03-19: Asseco Resovia – Cerrad Czarni Radom (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-03-20: ONICO Warszawa – Chemik Bydgoszcz (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-03-23: Cuprum Lubin – Aluron Virtu Warta Zawiercie (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-03-23: Trefl Gdańsk – MKS Będzin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-03-24: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra)