- Reprezentanci Polski z niepełnosprawnością intelektualną zaprezentowali się znakomicie. To wielki sukces całej naszej reprezentacji, czyli 90 osób, w tym 64 zawodników startujących w 17 dyscyplinach. Nie zawsze medale są najważniejsze, ale 69 medali to największy dorobek w historii. Cztery lata temu w Los Angeles było 66 medali. Cieszymy się bardzo, że udało nam się poprawić ten wynik - podsumowała kierowniczka ekipy Małgorzata Strzałkowska.

 

Biało-czerwoni zaprezentowali się w: badmintonie, bocce, bowlingu, gimnastyce, jeździectwie, golfie, judo, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, piłce nożnej 7-osobowej kobiet, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie.

 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat 80. ubiegłego wieku. Aktualnie w ruch ten, przy pomocy m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zaangażowanych jest 17 tys. zawodników, 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy.

 

Patronat nad Olimpiadami Specjalnymi Polska sprawuje małżonka prezydenta RP Andrzeja Dudy - Agata Kornhauser-Duda. W minionym roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia.

 

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, a jedną z misji tego ruchu jest uświadamianie i udowadnianie, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.