Najlepsi żużlowcy świata pojadą w Memoriale Jancarza

Żużel
Najlepsi żużlowcy świata pojadą w Memoriale Jancarza
fot. PAP

W niedzielę 31 marca w Gorzowie Wlkp. odbędzie się 16. Memoriał Edwarda Jancarza – turniej żużlowy poświęcony legendarnemu zawodnikowi miejscowej Stali. W międzynarodowej stawce jego uczestników znalazło się wielu czołowych żużlowców świata. - Obsada nie ustępuje tej z turniejów Grad Prix, na których walczy się o tytuł mistrza świata. To gwarantuje ściganie na najwyższym poziomie - powiedział prezes KS Stal Gorzów Ireneusz Zmora.

Dla najlepszych zawodników będzie to główny sprawdzian przed ruszającą tydzień później najlepszą żużlową ligą świata – PGE Ekstraligą. 

Zawody zostaną rozegrane w formule znanej z żużlowego Grand Prix. Po złożonej z 20 biegów fazie zasadniczej turnieju zostanie wyłoniona najlepsza ósemka, która pojedzie w dwóch półfinałach. Zwieńczeniem rywalizacji będzie wyścig finałowy.

 

W zeszłym roku Memoriał wygrał lider Stali Gorzów i wychowanek tego klubu, aktualny wicemistrz świata Bartosza Zmarzlik. Na drugim stopniu podium stanął Patryk Dudek z Falubazu Zielona Góra, który zwyciężał w dwóch wcześniejszych edycjach tego turnieju. Natomiast trzeci był Szymon Woźniak, wówczas pierwszoroczniak w gorzowskiej Stali.

 

Edward Jancarz urodził się w 1946 roku w Gorzowie Wlkp. Karierę rozpoczął w Stali w 1965 roku. Trzy lata później zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata. Przez kolejne 21 lat swoją jazdą popularny "Eddy" zachwycał kibiców w Polsce i na świecie. Na krajowych torach przez całą karierę startował w barwach gorzowskiej Stali. Od 1977 roku przez sześć kolejnych sezonów jeździł także w barwach Wimbledonu Londyn.

 

W 1984 roku podczas towarzyskiego meczu z Włochami Jancarz doznał w Lesznie groźnej kontuzji. Dwa lata później zakończył karierę organizując turniej pożegnalny. Po zejściu z motocykla był trenerem Stali Gorzów i KKŻ Krosno, a krótko też kadry narodowej.

 

W styczniu 1992 roku zmarł ugodzony nożem przez żonę podczas kłótni domowej. Jeszcze w tym samym roku odbył się jego pierwszy Memoriał.

 

W historii imprezy jedynym żużlowcem, któremu udało się trzykrotnie wygrać jest Australijczyk Jason Crump.

 

Obsada 16. Memoriał Edwarda Jancarza:

 

 1. Bartosz Zmarzlik (Truly.work Stal Gorzów, Polska)
 2. Grigorij Łaguta (Speed Car Motor Lublin, Rosja)
 3. Krzysztof Kasprzak (Truly.work Stal Gorzów, Polska)
 4. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra, Polska)
 5. Jason Doyle (Get Well Toruń, Australia)
 6. Emil Sayfutdinow (Fogo Unia Leszno, Rosja)
 7. Niels Kristian Iversen (Gett Well Toruń, Dania)
 8. Antonio Lindback ((MrGarden GKM Grudziądz, Szwecja)
 9. Szymon Woźniak (Truly.work Stal Gorzów, Polska)
10. Nicki Pedersen (Stelmet Falubaz Zielona Góra, Dania)
11. Artem Łaguta ((MrGarden GKM Grudziądz, Rosja)
12. Kacper Woryna (ROW Rybnik, Polska)
13. Anders Thomsen (Truly.work Stal Gorzów, Dania)
14. Peter Kildemand (Truly.work Stal Gorzów, Dania)
15. Rafał Karczmarz (Truly.work Stal Gorzów, Polska)
16. Przemysław Pawlicki (MrGarden GKM Grudziądz, Polska)

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze