ME w gimnastyce sportowej po raz trzeci w Polsce

Inne
ME w gimnastyce sportowej po raz trzeci w Polsce
fot. PAP

Polska po raz trzeci w historii gimnastyki sportowej będzie gospodarzem mistrzostw Europy. W Szczecinie od 10 do 14 kwietnia o medale w konkurencjach indywidualnych walczyć będą zawodnicy i zawodniczki z 40 krajów.

- To ogromne wyzwanie organizacyjne. Zostały zakupione dwa komplety sprzętu potrzebnego do rozegrania poszczególnych konkurencji, każdy wart 700 tys. złotych, a potrzebujemy sześć. Reszta została pożyczona, dzięki pomocy rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Europejskiej Unii Gimnastycznej. Cały sprzęt, który musi być dostarczony do Szczecina mieści się w... szesnastu TIR-ach. Myślę, jak tu zdobyć brakujące 500 tys. złotych, aby zamknąć budżet imprezy, płacąc za wypożyczony w Niemczech pomost i transport sprzętu - powiedziała prezes Polskiego Związku Gimnastycznego Barbara Stanisławiszyn.
 
10 i 11 kwietnia odbędą się kwalifikacje. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano finały wieloboju mężczyzn i kobiet. W sobotę mężczyźni powalczą o medale na koniu z łękami, kółkach i w ćwiczeniach wolnych, a kobiety w skoku i na poręczach. W programie ostatniego dnia ME 2019 w niedzielę, znajdują się ćwiczenia mężczyzn na drążku, poręczach i w skoku oraz kobiet w ćwiczeniach wolnych i na równoważni.
 
Mistrzostwa Europy kobiet odbywają się od 1957 roku. Pierwsze rozegrano w Bukareszcie, natomiast rywalizację mężczyzn zainaugurowano dwa lata wcześniej, we Frankfurcie nad Menem.
 
Imprezę kobiet w 1959 roku gościł Kraków, a mężczyzn w 1969 roku Warszawa.
 
"To wielki zaszczyt, że to akurat moje miasto będzie gospodarzem mistrzostw Europy, bo imprezy o tak dużej randze jeszcze u nas nie było. Mam nadzieję, że szczecinianie pokochają gimnastykę, tak jak ja ją kocham. Warto więc przyjść" - powiedziała zawodniczka miejscowego kluby MKS Kusy, Marta Pihan–Kulesza.
 
W reprezentacji Polski, trenowanej przez Leszka Blanika, Jacka Bodyka i Piotra Mikołajka znaleźli się:
 
kobiety
 
Marta Pihan – Kulesza (MKS Kusy Szczecin), Gabriela Janik (CWZS KG Zawisza Bydgoszcz) i Wiktoria Łopuszańska (KS Iskra Zabrze).
 
mężczyźni
 
Łukasz Borkowski, Dawid Węglarz i Piotr Wieczorek (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), Filip Sasnal (AZS AWF Kraków), Paweł Kaśków (MKS Gdańsk) i Roman Kulesza (MKS Kusy Szczecin).
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie