Młodzi siatkarze czekają na mistrzostwa świata

Siatkówka

Mistrzostwa świata będą najważniejszą tegoroczną imprezą dla reprezentacji Polski juniorów do lat 21 w siatkówce. Polski zespół za kilka tygodni rozpocznie przygotowania, które odbywać się będą na kilku obiektach Centralnego Ośrodka Sportu.

Dwa lata temu polski zespół zdobył tytuł mistrza świata. To był złoty rocznik, który przez dwa lata był niepokonany na świecie i zasilił już pierwszą reprezentację Polski, a w jej składzie było wielu absolwentów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, która mieści się na obiektach spalskiego COS, m.in. Jakub Kochanowski, dziś jeden z najlepszych środkowych w PlusLidze.


– W tym roku obchodzimy 20-lecie funkcjonowania szkoły w Spale. Wychowaliśmy mnóstwo reprezentantów Polski, mistrzów świata oraz całą rzeszę medalistów rozgrywek młodzieżowych i jesteśmy z tego dumni – mówi Leon Bartman, dyrektor spalskiej SMS PZPS.


Zgrupowanie reprezentacji juniorów rozpocznie się w maju. - Zaczniemy przygotowania na obiektach COS w Zakopanem, ale później będziemy też m.in. w COS w Spale i Cetniewie. Przygotowania potrwają około dwóch miesięcy, bo już 18 lipca w Bahrajnie rozpoczną się Mistrzostwa Świata – mówi Michał Bąkiewicz, drugi trener reprezentacji Polski juniorów.


Bąkiewicz, który jest też jednym z trenerów spalskiej SMS, spędził w ośrodku koło Tomaszowa Mazowieckiego wiele lat życia. – Muszę przypomnieć, że sms kończyłem tę szkołę w Spale, a później uczestniczyłem przez wiele lat w zgrupowaniach reprezentacji Polski, które w większości odbywały się w Spale. Nigdy nie liczyłem dni, które tu spędziłem, ale było tego sporo – śmieje się mistrz Europy z 2009 i czterokrotny mistrz Polski z PGE Skrą Bełchatów.


Szefowie Centralnego Ośrodka Sportu są bardzo zadowoleni z faktu, że siatkarze wybierają ich obiekty. – Siatkówka w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie, bo przecież jesteśmy mistrzami świata i seniorów, i juniorów, do tego mamy fantastyczną ligę, a w Spale i Szczyrku dobrze działające Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Staramy się, by drużyny w różnych kategoriach wiekowych miały optymalne warunki do treningów – mówi dyrektor COS Mariusz Kałużny.


Polscy juniorzy liczą, że dzięki Mistrzostwom Świata zrobią krok do przodu taki, jak ich starsi koledzy. – Chcę dojść do tej wymarzonej czwórki. Zawsze brakuje nam jednego seta, a mamy bardzo dobry zespół. Naprawdę czuję, że teraz mamy szansę zrobić ten krok – mówi Filip Grygiel, przyjmujący polskiej kadry.


Polscy siatkarze trzykrotnie sięgali po tytuł mistrza świata do lat 21. Co ciekawe, pierwszy raz zwyciężyli w 1997 roku również w Bahrajnie, gdzie prowadzona przez trenera Ireneusza Mazura reprezentacja Polski z Piotrem Gruszką, Pawłem Zagumnym, Dawidem Murkiem, Sebastianem Świderskim, czy Krzysztofem Ignaczakiem w składzie nie dała szans rywalom. Sześć lat później w Teheranie po złoty medal sięgnęła drużyna trenera Grzegorza Rysia, który w zespole miał m.in. Mariusza Wlazłego, Marcina Możdżonka i Michała Winiarskiego. Trzecie złoto polscy juniorzy zdobyli dwa lata temu w Czechach, gdzie pierwsze skrzypce w zespole trenera Sebastiana Pawlika grali dzisiejsi reprezentanci Polski seniorów Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie