Licząca 1060 km trasa w dużym stopniu pokrywa się z ubiegłoroczną. Rywalizacja zaliczana do prestiżowego cyklu World Tour UCI rozpocznie się w sobotę 3 sierpnia etapem długości 136 km ze startem i metą w Krakowie.

 

W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Zabrzu, na górze Kocierz w Beskidzie Małym, w Bielsku-Białej, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie wyścig zakończy się po raz trzeci.

 

Nowym elementem będzie etap z metą przy hotelu "Kocierz". Lang wybrał to rozwiązanie po wspólnym objeździe trasy z Przemysławem Niemcem, który po zakończeniu kariery kolarskiej dołączył do grona organizatorów Tour de Pologne.

 

- Będzie na tym etapie podjazd o kącie nachylenia ponad 20 procent. To trudniejszy odcinek od zeszłorocznego do Orlego Gniazda w Szczyrku – ocenił Lang.

 

Na miano królewskiego, najtrudniejszego etapu zasługuje ostatni, z sześcioma górskimi premiami 1. kategorii – kolejno w Rzepiskach (ściana Harnaś), Sierockiem i Gliczarowie Górnym (ściana Bukovina) – na które kolarze będą podjeżdżać dwukrotnie.

 

- Moim zdaniem tegoroczny Tour de Pologne będzie cięższy, bardziej dynamiczny i bardziej ciekawy niż w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy super trasę – podsumował Lang.

 

Wyścig będzie przebiegać pod hasłem „Wyścig pokoleń” i uczci jubileusz stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Niewiele jeszcze wiadomo o obsadzie. Na starcie staną wszystkie 18 drużyn World Tour, a "dzikie karty" otrzymała reprezentacja Polski oraz trzy ekipy z zaplecza elity: francuski Cofidis, rosyjskie Rusvelo oraz amerykański Novonordisk.

 

W ubiegłym roku wyścig na trasie z Krakowa do Bukowiny Tatrzańskiej wygrał Michał Kwiatkowski. Zawodnik grupy Sky planuje w lipcu start w Tour de France i nie jest pewne czy na początku sierpnia przyjedzie do Krakowa. Swój udział w Tour de Pologne potwierdził natomiast triumfator z 2014 roku Rafał Majka (Bora-Hansgrohe).

 

Trasa 76. Tour de Pologne:

 

3 sierpnia, 1. etap: Kraków – Kraków (136 km)

4 sierpnia, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)

5 sierpnia, 3. etap: Chorzów – Zabrze (157 km)

6 sierpnia, 4. etap: Jaworzno – Kocierz (173 km)

7 sierpnia, 5. etap: Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)

8 sierpnia, 6. etap: Zakopane – Zakopane (150 km)

9 sierpnia, 7. etap: Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska (132,5 km)