Svindal i Jansrud laureatami prestiżowej nagrody

Inne
Svindal i Jansrud laureatami prestiżowej nagrody
fot. PAP

Narciarze alpejscy Aksel Lund Svindal i Kjetil Jansrud zostali w piątek laureatami prestiżowej norweskiej nagrody „Peer Gynt Prisen”, przyznawanej od 1971 roku za wyjątkowe osiągniecia dla społeczeństwa i kraju i za rozsławianie go za granicą.

„Peer Gynt” to najbardziej znane dzieło norweskiego dramaturga Henrika Ibsena napisane w 1867 roku, do którego muzykę skomponował Edward Grieg.

 

Wśród laureatów nagrody, których co roku wybiera Storting, norweski parlament, znajdują się byli premierzy, politycy, artyści, pisarze, biznesmeni i sportowcy.

 

Wśród nich znalazły się takie osoby jak aktorka Liv Ullman (1973), biegacze narciarscy Bjoern Daehlie i Vegard Ulbang (1992), trener Manchester United Ole Gunnar Solskjaer (2009) i szachista Magnus Carlsen (2011).

 

Ostatni raz sportowiec został laureatem nagrody w 2012 roku i pewną sensacją było przyznanie jej ex aequo dwóm „wielkim Norwegom” zajmującymi się diametralnie różnymi sprawami. Była to biegaczka narciarska Marit Bjoergen i ówczesny premier, a od 2014 roku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Dwukrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata w narciarstwie alpejskim Aksel Lund Svindal zakończył karierę podczas tegorocznych mistrzostw świata w szwedzkim Aare.

 

„Ta nagroda jest w Norwegii bardzo szczególnym wyróżnieniem m.in. ze względu na grono jej laureatów” - powiedział.

 

Mistrz świata w zjeździe w Aare i mistrz olimpijski w supergigancie z Soczi (2014) Kjetil Jansrud dodał, że jest to wielki zaszczyt, ponieważ nad wyborem laureata głosują parlamentarzyści. "To nie tylko nagroda sportowa, posiada o wiele większy wymiar. Dla Norwega jest szczególnym i wyjątkowym zaszczytem” - podkreślił.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze