Z boiska do ratusza. Pierwszoligowy bramkarz zastępcą burmistrza

Piłka nożna

To historia jak z filmu! Bramkarz Bytovii Mateusz Oszmaniec zostanie zastępcą burmistrza w Bytowie. 30-latek to człowiek orkiestra, który jest nie tylko bramkarzem, ale także doktorem nauk o kulturze fizycznej oraz trenerem z licencją UEFA A.

Oszmaniec to legenda Bytovii Bytów i ulubieniec bytowskich kibiców. Barwy "Czarnych Wilków" reprezentuje od sezonu 2008/2009. W tym czasie przebył z Bytovią drogę od 3 ligi do zaplecza polskiej piłki. Popularny w Bytowie "Oszi" jesienią startował w wyborach na burmistrza. Ostatecznie musiał uznać wyższość Ryszarda Sylki i został miejskim radnym. Sytuacja polityczna w mieście potoczyła się jednak w taki sposób, że Oszmańcowi zaproponowano funkcja wiceburmistrza, którą miał pełnić od 1 stycznia 2019 roku. Na przeszkodzie stanęły jednak sprawy formalne i wątpliwości, czy studia doktoranckie mogą zostać wliczone w staż pracy.

 

Oszmaniec w marcu 2018 roku uzyskał tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej. Temat pracy brzmiał: "Sprawność działania bramkarzy zespołów najwyższego poziomu sportowego w grze w futsal".

 

- Jestem bodajże drugim grającym profesjonalnie doktorem nauk o kulturze fizycznej. Wychodzę z założenia, że nie mogę żyć tylko piłką. Myślenie tylko o tym powoduje mętlik w głowie - mówił wówczas sam zainteresowany, który dokonał rzeczy wręcz niewyobrażalnych - powiedział zawodnik.

 

21 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która spowodowała, że studia doktoranckie wlicza w staż pracy. Tym samym nie ma już przeszkód prawnych, aby Mateusz Oszmaniec mógł pełnić funkcję zastępcy burmistrza. Kwestią otwartą pozostaję sprawa, w którym momencie bramkarz Bytovii obejmie urząd. Najprawdopodobniej stanie się to 1 maja.

 

- Będziemy jeszcze rozmawiać z obecnym burmistrzem na temat szczegółów naszej współpracy - komentuje Oszmaniec.


- Cieszymy się, że udało nam się sfinalizować rozmowy. Kontrakt najprawdopodobniej zostanie rozwiązany z początkiem maja, ale nie będzie to wielki problem, bo mamy w kadrze trzeciego bramkarza, a w maju mamy do rozegrania tylko trzy mecze. Cieszymy się, że Mateusz w taki sposób kończy swoją karierę i mamy nadzieję, że będzie aktywnie wspierać sport w Bytowie - mówi prezes klubu Janusz Wiczkowski. 

 

Ostatni czas w życiu Oszmańca jest bardzo intensywny. W marcu 2018 roku uzyskał tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej, a trzy miesiące później mógł cieszyć się z utrzymania Bytovii Bytów w 1 lidze. We wrześniu uzyskał tytuł trenera UEFA A, a kilka tygodni później wystartował w wyborach, które w ostatecznym rozrachunku doprowadziły go do funkcji wiceburmistrza miasta. Ta nieprawdopodobna historia wydarzyła się w Fortuna 1 Lidze naprawdę! 

 

W załączonym materiale rozmowa z Mateuszem Oszmańcem z września ubiegłego roku.

 

WYNIKI I TABELA FORTUNA 1 LIGI

1liga.org

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze