Pech i porażka ONICO! Jastrzębski Węgiel o krok od finału PlusLigi

W pierwszym meczu półfinału PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa przegrali z Jastrzębskim Węglem 1:3. Drużynę ze stolicy nie przestał prześladować pech, bo po kontuzji Bartosza Kurka, już w pierwszym secie starcia na Torwarze groźnie wyglądający upadek wykluczył z gry Bartosza Kwolka. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a mecz numer dwa zostanie rozegrany w piątek 19 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki obu ekip (11:11). W środkowej części pierwszego seta przewagę zaczęli budować gospodarze. Dobrze prezentował się zastępujący Kurka Sharone Vernon-Evans, który popisał się dwoma asami serwisowymi i kilkoma skutecznymi atakami. W końcówce ekipę ONICO po raz kolejny w ostatnich dniach dotknął pech. Przy stanie 20:16, po groźnie wyglądającym upadku parkiet musiał opuścić Bartosz Kwolek, który nie mógł kontynuować gry. Mimo tego, drużyna ze stolicy zdołała utrzymać przewagę, a serwis Jakuba Buckiego w siatkę zakończył seta (25:20).

W drugiej odsłonie wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 15:15). Końcówka należała jednak do siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. W kilku akcjach błysnął Dawid Konarski, a dwa ostatnie punkty w tej części meczu skutecznymi atakami wywalczył środkowy gości Grzegorz Kosok (22:25).

Trzecią partię lepiej rozpoczęli jastrzębianie (1:4– po asie serwisowym Lukasa Kampy, potem 5:8). Gospodarze musieli więc odrabiać straty i niemal cały ten set przebiegał pod znakiem odrabiania strat przez ekipę ONICO. Dopięli swego dopiero w końcówce, po dwóch blokach (21:21). Kluczowe piłki padły jednak łupem przyjezdnych. Najpierw skutecznie zaatakował Piotr Hain, a blok Kampy na Nikołaju Penczewie przyniósł piłkę setową (22:24). Choć bułgarski przyjmujący odpowiedział rywalom w następnej akcji, w kolejnej Julien Lyneel ustalił wynik seta na 23:25.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od nerwowej sytuacji. Po dyskusjach z arbitrem żółtymi kartkami ukarani zostali trener Roberto Santilli i Andrzej Wrona. Początek przebiegał przy przewadze ONICO (8:5, 14:10). Tym razem to jastrzębianie gonili straty i udało im się to przy stanie 16:16. Później goście zaczęli budować przewagę (17:20). Stołeczni siatkarze odrobili straty, a set – po bloku na Konarskim – zakończył się rywalizacją na przewagi. Zakończyła ją zagrywka Haina, po której piłka trafiła w linię dziewiątego metra (25:27).

Najwięcej punktów: Sharone Vernon-Evans (22), Jan Nowakowski (12), Andrzej Wrona (12), Piotr Łukasik (11), Nikołaj Penczew (10) – ONICO;  Dawid Konarski (19), Wojciech Ferens (10), Julien Lyneel (10) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Dawid Konarski.

Kontuzja najlepszego gracza ostatnich mistrzostw świata Bartosza Kurka, brak zgody PLK na transfer medyczny za tego zawodnika, wreszcie uraz Bartosza Kwolka, którego przyjmujący doznał już podczas meczu. Uraz, który z powodu limitu obcokrajowców zablokował możliwość gry Grahama Vigrassa... Pech nie opuszczał w ostatnich dniach ekipy ONICO. Czy drużyna Stephane Antigi zdoła się pozbierać i wyrównać stan rywalizacji? Do drugiego meczu pozostało niewiele czasu – w najbliższy piątek obie ekipy zmierzą się w Jastrzębiu-Zdroju.

Pierwszy mecz półfinałowy:

ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:20, 22:25, 23:25, 25:27)

ONICO: Antoine Brizard, Graham Vigrass, Bartosz Kwolek, Sharone Vernon-Evans, Andrzej Wrona, Piotr Łukasik – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jan Nowakowski, Nikołaj Penczew, Mateusz Janikowski, Konrad Buczek, Jakub Kowalczyk.
Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Dawid Gunia, Christian Fromm, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel – Jakub Popiwczak (libero) oraz Paweł Rusek, Jakub Bucki, Wojciech Ferens, Piotr Hain.

Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw): 1–0 dla Jastrzębskiego Węgla. Drugi mecz w piątek 19 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju.

Półfinały PlusLigi (do 2 zwycięstw):

Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1–0

2019-04-13: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie 1:3 (25:20, 22:25, 22:25, 22:25)
2019-04-17: Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-04-24: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie (ewentualnie; środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa 1–0

2019-04-16: ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:20, 22:25, 23:25, 25:27)
2019-04-19: Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-04-24: ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie; środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).