3:0 z Ukrainą! Polscy siatkarze z kompletem zwycięstw w grupie A

W swym ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy siatkarzy reprezentacja Polski pokonała Ukrainę 3:0. Podopieczni trenera Vitala Heynena wygrali wszystkie mecze i zajęli pierwsze miejsce w tabeli grupy A. W 1/8 finału zmierzą się z czwartą drużyną grupy C.

Pierwszy set nie miał wielkiej historii. Polacy wypracowali sobie wyraźną przewagę w środkowej części (12:7). Później jeszcze ją powiększali, kontrolując sytuację na parkiecie. Biało-czerwoni niemal bezbłędnie prezentowali się w ataku (88% skuteczności). Gdy Oleh Plotnytskyi posłał piłkę w aut, różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13). Kiwka Wilfredo Leona przyniosła piłkę setową (24:14), a seta zamknął atak Bartosza Kurka (25:15).

Druga partia była już nieco bardziej wyrównana. Na początku Ukraińcy uzyskali nawet przewagę (4:6, 6:9). Polacy odrobili straty – po asie serwisowym Piotra Nowakowskiego było 9:9. Później zaczęli budować przewagę (14:11), dobrze grając blokiem. Po asie Leona (123 km/h), było 19:15, a w kolejnej akcji Nowakowski popisał się efektownym gwoździem. Kamil Semeniuk atakiem po skosie wywalczył piłkę setową, a chwilę później Kurek skończył kontrę Polaków atakiem po bloku (25:20).

Trener reprezentacji Ukrainy mocno mieszał w składzie, ale trzeci set przyniósł wyrównaną walkę obu ekip (10:10, 18:18). Polacy odskoczyli po asie serwisowym Jakuba Kochanowskiego (21:19), ale rywale również odpowiedzieli punktową zagrywką (21:21). Kluczowe akcje padły jednak łupem gospodarzy. Punktowy blok, atak blok-aut Tomasza Fornala i as serwisowy Kurka przyniosły decydujące punkty (25:21).

Najwięcej punktów: Jakub Kochanowski (12), Piotr Nowakowski (11), Kamil Semeniuk (10) – Polska; Maksym Drozd (9) – Ukraina. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku i w polu zagrywki (6–1).

Skrót meczu Polska – Ukraina:

Polacy z bilansem meczów 5–0 awansowali do 1/8 finału z pierwszego miejsca w grupie A. W pierwszym spotkaniu fazy pucharowej zmierzą się z czwartą ekipą grupy C – Finlandią lub Turcją. Mecz zostanie rozegrany w sobotę w Gdańsku. Ukraina zmagania grupowe zakończyła na trzecim miejscu w tabeli.

Polska – Ukraina 3:0 (25:15, 25:20, 25:21)

Polska: Kamil Semeniuk, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal. Trener: Vital Heynen.
Ukraina: Yurii Semeniuk, Vitalii Shchytkov, Oleh Plotnytskyi, Maksym Drozd, Dmytro Viietskyi, Illia Kovalov – Horden Brova (libero) oraz Denys Fomin (libero), Vladyslav Didenko, Ian Iereshchenko, Volodymyr Sydorenko, Timofii Poluian, Volodymyr Ostapenko. Trener: Ugis Krastins.