Tauron KH GKS Katowice szuka trenera

Zimowe
Tauron KH GKS Katowice szuka trenera
fot. Cyfrasport

Działacze Tauron KH GKS Katowice rozpoczęli poszukiwania trenera, który poprowadzi zespół hokeistów w nowym sezonie ekstraligi. Po dwóch latach klub zakończył współpracę z Kanadyjczykiem Tomem Coolenem.

65-letni trener doprowadził zespół rok temu do wicemistrzostwa Polski, a ostatnie rozgrywki katowiczanie zakończyli zdobyciem brązowego medalu. GKS na trzecim miejscu zakończył też rywalizację w Pucharze Kontynentalnym.

 

W turnieju Final Four w Irlandii Północnej przegrali po 2:4 z kazachskim Arłanem Kokczetaw i miejscowym Belfast Giants, a na koniec pokonali białoruski HK Homel 5:0. Turniej wygrał Arłan.

 

Coolen w pierwszym roku swojej pracy w Katowicach łączył obowiązki klubowe z asystowaniem swojemu rodakowi Tedowi Nolanowi przy prowadzeniu reprezentacji Polski.

 

Zwykle uśmiechnięty i pogodny Kanadyjczyk często podkreślał, że Polska bardzo mu się podoba i świetnie się w niej czuje.

 

Nie ukrywał też, że dla podniesienia poziomu polskiego hokeja potrzeba więcej zawodników.

 

"Więcej ludzi musi uprawiać tę dyscyplinę, wtedy inaczej wygląda wybór zawodników. Nie ma innej drogi. To podstawa wzrostu poziomu hokeja w kraju" – mówił PAP.

 

Katowicki zespół nie ma na razie szkoleniowca, ale klub zatrudnił nowego dyrektora sportowego. Został nim były napastnik GKS i reprezentacji Polski Wojciech Tkacz.

 

W polskiej lidze rozegrał 521 meczów i strzelił w nich 312 goli. W reprezentacji wystąpił 141 razy i zdobył 46 bramek. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w 1992 roku.

 

Dotychczasowy dyrektor Roch Bogłowski objął obowiązki menedżera sekcji hokejowej.

 

Hokeiści GKS Katowice byli mistrzem Polski sześć razy, ostatnio w 1970 roku. W finale grali poprzednio w 2003 z oświęcimską Unią. Dwa lata później spadli z ekstraligi, w 2012 wrócili do niej. W sezonie 2014/15 ówczesny HC GKS był najgorszą drużyną elity. Wygrał tylko dwa z 48 meczów, strzelił 95 bramek, stracił - 434 i zakończył rywalizację na ostatnim, 10. miejscu.

 

Przez rok GKS był poza elitą. Latem 2016 klub wykupił za 100 tys. złotych "dziką kartę" i przystąpił po rocznej przerwie do rywalizacji w ekstralidze w nowej strukturze. Hokej trafił do wielosekcyjnego (siatkówka, piłka nożna, szachy) miejskiego GKS. Trenerem był wtedy prowadzący równolegle kadrę narodową Jacek Płachta.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze