Eredivisie: Wymęczone zwycięstwo Ajaksu Amsterdam. Słodko-gorzki występ Huntelaara

Ajax Amsterdam wygrał wyjazdowe spotkanie z FC Groningen 1:0 w 31. kolejce Eredivisie. Bohaterem okazał się rezerwowy Klaas-Jan Huntelaar, który strzelił gola na wagę trzech punktów. W końcówce, po dwóch żółtych kartkach, wyleciał jednak z boiska...

Piłkarze Ajaksu Amsterdam po wyeliminowaniu Realu Madryt i Juventusu Turyn w Lidze Mistrzów są na ustach całej Europy. Sobotni mecz nie zapowiadał się jednak jak spacerek. Biorąc pod uwagę dziesięć ostatnich kolejek FC Groningen zdobyło 21 punktów. Lepszym wynikiem, o trzy "oczka", mogli się pochwalić wyłącznie podopieczni Erika ten Haga.

Potwierdziła to pierwsza połowa na Euroborg. Chociaż ten Hag posłał do boju od pierwszej minuty swoje gwiazdy, na czele z Frenkie de Jongiem, Hakimem Ziyechem i Dusanem Tadiciem, gospodarze postawili twarde warunki. Posiadanie piłki, sytuacje bramkowe, celne strzały - chociaż goście mieli przewagę pod każdym względem, to kibice nie doczekali się goli.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Faworyci bili głową w mur aż do 78. minuty. Po złym zagraniu jednego z zawodników "Trots van het Noorden" piłka trafiła w pole karne, gdzie Huntelaar przepchnął obrońcę i pewnym strzałem z kilku metrów nie dał szans bramkarzowi. Gospodarze domagali się w tej sytuacji odgwizdania faulu, jednak sędzia uznał gola.

Były reprezentant Holandii w końcówce osłabił swoją drużynę. W 84. minucie wyleciał bowiem z boiska po tym, jak obejrzał drugą żółtą kartkę. Mimo gry w osłabieniu, przyjezdni "dowieźli" korzystny wynik do końca.

Na trzy kolejki przed końcem sezonu Ajax Amsterdam ma trzy punkty przewagi nad drugim w tabeli PSV Eindhoven. W niedzielę wicelider zagra przed własną publicznością z ADO De Haag (transmisja w Polsacie Sport News od godz. 16:40).

FC Groningen - Ajax Amsterdam 0:1 (0:0)
Bramka: Huntelaar 78

FC Groningen: Sergio Padt - Deyovaisio Zeefuik, Mike te Wierik, Julian Chabot, Tim Handwerker (81. Thomas Bruns) - Ritsu Doan, Ludovit Reis, Samir Memisević, Iliass Bel Hassani (68. Mo El Hankouri) - Paul Gladon, Kaj Sierhuis

Ajax Amsterdam: Andre Onana - Joel Veltman, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico - Lasse Schoene (59. Klaas-Jan Huntelaar), Donny van de Beek, Frenkie de Jong - Hakim Ziyech (90. Rasmus Kristensen), Dusan Tadić, David Neres (77. Kasper Dolberg)

Żółte kartki: Gladon, Memisević, Reis, Chabot - Veltman, Huntelaar
Czerwona kartka: Huntelaar (84, za drugą żółtą)