Ajax idzie jak burza! Szósta ligowa wygrana z rzędu

W meczu 32. kolejki Eredivisie, Ajax Amsterdam pokonał przed własną publicznością Vitesse Arnhem 4:2 (1:0). Tym samym półfinalista Ligi Mistrzów samodzielnie przewodzi w tabeli ligi holenderskiej. PSV Eindhoven swoje spotkanie rozegra w czwartek.

Walka o tytuł mistrza Holandii jest w tym sezonie niezwykle pasjonująca, a odpowiedź na pytanie: kto sięgnie po trofeum, poznamy najprawdopodobniej dopiero na samym końcu. Przed wtorkowym meczem, na trzy kolejki przed końcem Ajax i PSV Eindhoven mieli po 77 punktów, jednak bilans bramkowy przemawia na korzyść podopiecznych Erika ten Haga. Po zwycięstwie nad Vitesse, to amsterdamczycy są nieco bliżej tytułu.

Od początku spotkania to gospodarze mieli przewagę, ale długo nie potrafili udokumentować jej golem. Dopiero w 41. minucie Hakim Ziyech po podaniu Dusana Tadicia pokonał doświadczonego bramkarza gości - Remko Pasveera.

Po przerwie Ajax był znacznie skuteczniejszy. W 54. minucie rzut karny wywalczył Matthijs de Ligt, a stały fragment gry na gola zamienił Tadić. Zaledwie cztery minuty później niespełna 20-letni kapitan miejscowej ekipy podwyższył wynik na 3:0. De Ligt po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Lasse Schone strzałem głową umieścił piłkę w bramce przyjezdnych.

Niespełna dziesięć minut później drużyna prowadzona przez Leonida Słuckiego przeprowadziła akcję, po której Andre Onana skapitulował. Kameruńskiego bramkarza pokonał Navarone Foor, który minutę później opuścił murawę. W jego miejsce wszedł napastnik znany z występów w PSV - Tim Matavz.

Zespół, który w tym sezonie Ligi Mistrzów wyeliminował m.in. Real Madryt i Juventus, nie zamierzał poprzestać we wtorkowym na trzech trafieniach. W 79. minucie na boisku zameldował się utalentowany Jurgen Ekkelenkamp, który w swojej pierwszej akcji wywalczył rzut karny. „Jedenastkę” minutę później na gola po raz drugi w tym starciu zamienił Tadić.

Goście 120. sekund później odpowiedzieli golem Oussama Darfaloua, któremu asystował doświadczony Matavz. To było wszystko, co mogli zrobić zawodnicy Vitesse tego dnia. W doliczonym czasie gry czerwoną kartką został ukarany gracz ekipy z Arnhem - Matus Bero. Słowacki pomocnik obejrzał dwie żółte kartki.

W następnych dwóch kolejkach Ajax zmierzy się z FC Utrecht i De Graafschap, natomiast w pozostałych meczach PSV będzie musiało pokonać Willem II Tilburg, AZ Alkmaar i Heracles Almelo.

Ajax Amsterdam - Vitesse Arnhem 4:2 (1:0)

Bramki: Ziyech (41'), Tadić (54' k., 80' k.), de Ligt (58') - Foor (66'), Darfalou (82')