Arka nadal w grze. Gdynianie wygrali z Miedzią Legnica

Piłkarze Arki Gdynia wygrali z Miedzią Legnica 2:0 (1:0). Tym samym gdynianie przerwali fatalną serię 15 spotkań bez zwycięstwa – zanotowali w nich dziewięć porażek i sześć remisów. Ostatni ligowy triumf żółto-niebiescy odnieśli 26 listopada, kiedy wygrali u siebie 4:1 z Wisłą Kraków. Pierwsza wygrana pod wodzą trenera jacka Zielińskiego pozwala im realnie myśleć o pozostaniu w Lotto Ekstraklasie.

Od ostatniej konfrontacji Arki z Miedzią minęło niewiele czasu. Poprzednio te drużyny zmierzyły się 13 kwietnia w Gdyni – w kończącym sezon zasadniczy meczu padł remis 1:1.

Podobnie jak we wcześniejszym spotkaniu gospodarze pierwszą bramkę zdobyli z rzutu karnego, a został on znowu podyktowany po faulu Eltona Monteiro. Wtedy Portugalczyk nieprzepisowo zatrzymał Aleksandyra Kolewa, a teraz Lukę Zarandię. Zmienił się natomiast egzekutor „11”. Michał Janota jest kontuzjowany i w drugim meczu w 33. minucie do siatki z 11 metrów trafił Marcus Vinicius.

Dotychczasowy przebieg tej potyczki nie zapowiadał jednak, że może paść bramka. Gra toczyła się co prawda przy nieznacznej przewadze gości, ale na murawie nie działo się absolutnie nic godnego uwagi. Totalny marazm przerwał bezsensowny faul Monteiro, bowiem Zarandia „wyjeżdżał” już z piłką poza linię końcową.

12 dni temu do remisu doprowadził Joan Roman i niewiele brakowało, aby wprowadzony w przerwie na boisko Hiszpan także wyrównał stan rywalizacji. W 49. minucie, po świetnym prostopadłym podaniu Juana Camary, Roman znalazł się sam przed Pavelsem Steinborsem, ale jego strzał golkiper Arki obronił nogą.

W 64. Roman jeszcze raz próbował zaskoczyć Łotysza, tym razem uderzeniem w krótki róg. I ponownie Steinbors odbił piłkę na róg.

Po przerwie gra toczyła się głównie na połowie gospodarzy, ale legniczanie nie zdołali odrobić strat. Tymczasem w 80. minucie wynik powinien po kontrze podwyższyć Maciej Jankowski, ale z pięciu metrów trafił w bramkarza Miedzi.

Gospodarze wygrali jednak 2:0, bo w drugiej minucie doliczonego czasu, po przechwycie i indywidualnej akcji, bramkę zdobył Marko Vejinovic.

Arka Gdynia - Miedź Legnica 2:0 (1:0)

Bramki: Vinicius 33 (k), Vejinovic 90+2

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Adam Danch, Adam Marciniak - Luka Zarandia (61. Maksymilian Banaszewski), Adam Deja, Marko Vejinovic, Michał Nalepa (90+1. Mateusz Młyński), Marcus Vinicius (72. Tadeusz Socha) - Maciej Jankowski.

Miedź Legnica: Sosłan Dżanajew - Aleksandar Miljkovic, Elton Monteiro, Bozo Musa, Grzegorz Bartczak (56. Paweł Zieliński) - Juan Camara, Rafał Augustyniak, Borja Fernandez (78. Patryk Makuch), Omar Santana, Henrik Ojamaa (46. Joan Roman) - Petteri Forsell.

Żółte kartki: Zbozień, Deja, Marciniak - Ojamaa