The Crossfit Games: Historyczny awans Polaka

Inne
The Crossfit Games: Historyczny awans Polaka
fot. Facebook

Bronisław Olenkowicz to pierwszy polski zawodnik Crossfit, który uzyskał awans na Mistrzostwa Świata „The Crossfit Games” w najbardziej prestiżowej kategorii męskiej.

- Od dzieciństwa fascynował mnie sport. Już od najmłodszych lat próbowałem swoich sił uczestnicząc w różnego rodzaju zawodach sportowych. Motywację stanowiło dla mnie to, że zawsze bez znaczenia za co się zabrałem osiągałem w tym mniejsze czy większe sukcesy. Wiedziałem, że swoje życie chcę poświęcić dla sportu, ale nie mogłem odnaleźć dyscypliny, która w 100% stanowiłaby dla mnie satysfakcję. Pomimo zupełnie innych oczekiwań rodziców postanowiłem pójść na studia z wychowania fizycznego, które stworzyły mi idealne możliwości do poznania i praktykowania masy dyscyplin sportowych...jednak nadal nie potrafiłem się zdecydować na nic. Aż do momentu gdy po raz pierwszy zobaczyłem czym jest Crossfit - przyznał sam zainteresowany.

 

Crossfit to połączenie wielu dyscyplin: gimnastyki, podnoszenia ciężarów, biegania, pływania itd. Polega na testowaniu zawodników pod kątem wszechstronnej sprawności fizycznej. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin na świecie. Crossfit trenują miliony ludzi. Dyscyplina ta pierwotnie została stworzona dla wszystkich służb mundurowych w celu bardzo wszechstronnego przygotowania fizycznego. Crossfit zyskał bardzo szybko popularność wśród normalnych ludzi. Zaczęto organizować w tej dyscyplinie mistrzostwa świata “The Crossfit Games” gdzie co roku wyłania się najsprawniejszych ludzi na świecie.

 

Co roku blisko 500 tysięcy osób bierze udział w kwalifikacjach internetowych, aby przejść pierwszy etap do awansu na mistrzostwa świata. Dodatkowo na świecie odbywa się 16 sankcjonowanych zawodów, w których tylko zwycięzca awansuje na The Crossfit Games. Pod koniec lutego tego roku wygrywając sankcjonowane zawody Crossfit Strength in Depth w Londynie Olenkowicz zapewnił sobie (jako pierwszy Polak w historii, biorąc pod uwagę najbardziej prestiżową kategorię męską) awans na Mistrzostwa Świata w Crossfit. Uzyskanie awansu to duży sukces, ale jest to dopiero początek walki o tytuł „The Fittest on Earth” jaki uzyskuje zwycięzca The Crossfit Games.

 

Swoje starty w ogólnopolskich zawodach Crossfit I Kettlebell rozpoczął w 2013 roku. W latach 2013-2016- 25 razy stawał na podium zajmując 13 razy najwyższą lokatę, 6 razy 2. miejsce i 6 razy 3. miejsce.

 

W roku 2014 zdobył tytuł Mistrza Polski Kettlebell Hardstyle i w latach kolejnych dwa razy z rzędu obronił tego tytułu.

 

W roku 2016 po raz pierwszy wystartował w zawodach ogólnoeuropejskich na Cyprze zajmując 1 miejsce w drużynie.

 

W roku 2017 pięć razy stawał na podium w polskich i zagranicznych zawodach, czterokrotnie zajmując 1 miejsce. Największym sukcesem tego roku było wygranie prestiżowych zawodów w Szwajcarii- Swiss Alpine Battle oraz udział w drugich co do wielkości zawodach na świecie Dubai Fitness Championship, na których zajął najwyższą lokatę z Polaków (16 miejsce).

 

2018 rok to już starty w najwyższej rangi zawodach ogólnoeuropejskich i wygranie takich imprez jak The European Championship w Anglii, Aphrodite Games na Cyprze i Battle of Europe w Polsce, drugie lokaty w Athens Throwdown i Swiss Alpine Battle oraz 6. lokata na Reebok Crossfit Games Regionals w Berlinie (5 osób awansowało na mistrzostwa świata, więc już wtedy zabrakło naprawdę niewiele do awansu na Mistrzostwa Świata Crossfit).

 

2019 rok rozpoczął od ponownego wygrania zawodów The European Championship w Anglii.

KN, Informacja Prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze