EBL: Mistrz Almeida. Anwil Włocławek prowadzi w rywalizacji z Arged BM Slam Stalą

Koszykarze Anwilu Włocławek wygrali z Arged BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski 89:84 (25:18, 21:24, 21:27, 22:15) w pierwszym meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski. Mistrzów Polski poprowadził do tego zwycięstwa Ivan Almeida, który zdobył 29 punktów. Niewiele mniej rzucił najskuteczniejszy w ekipie gości Casper Ware. W rywalizacji do trzech zwycięstw Anwil objął prowadzenie 1:0. Kolejny mecz zostanie rozegrany również we Włocławku.

Mistrzowie rozpoczęli fazę play-off od serii 9:0, głównie dzięki trafieniom Walerija Lichodieja. Ostrowianie mogli liczyć jednak na Michała Chylińskiego - po jego rzutach zbliżyli się nawet na dwa punkty. Na kłopoty - Almeida! Kabowerdeńczyk był bardzo wszechstronny i pomagał w utrzymywaniu przewagi. Akcja wykończona przez Michała Ignerskiego oznaczała, że Anwil po 10 minutach był lepszy - 25:18.

Mike Scott starał się odrabiać straty, ale kolejne trafienia Ignerskiego sprawiały, że drużyna trenera Igora Milicicia utrzymywała prowadzenie. Arged BM Slam Stal znowu odpowiadała - tym razem serią 7:0 - i zbliżała się na dwa punkty. Mecz toczył się jednak falami - włocławianie uciekali, a rywale ponownie niwelowali różnicę. Goście po pierwszej połowie przegrywali tylko 42:46.

W trzeciej kwarcie zespół trenera Wojciecha Kamińskiego był zdeterminowany, aby poprawić jeszcze ten wynik. Po rzutach wolnych Ware’a mieliśmy remis, a Shawn King wyprowadził ostrowian na prowadzenie! Rywalizacja zdecydowanie się wyrównała, ale teraz to goście mieli inicjatywę - głównie dzięki Ware’owi. Po 30 minutach byli lepsi, ale tylko 69:67.

Anwil odzyskał przewagę na początku kolejnej kwarty po rzucie Jarosława Zyskowskiego. Później aktywny był też Almeida i to głównie dzięki niemu jego ekipa ciągle była minimalnie lepsza. Końcówka przyniosła mnóstwo emocji, ale kluczowe akcje należały do Simona i Zyskowskiego. Ostatecznie gospodarze zwyciężyli 89:84 i prowadzą 1-0 w serii do trzech wygranych.

Najlepszym graczem gospodarzy był Almeida z 29 punktami, 8 asystami i 3 zbiórkami. Ware zdobył dla gości 27 punktów, miał 6 zbiórek i 5 asyst.

Drugi mecz odbędzie się w sobotę we Włocławku.

Anwil Włocławek - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 89:84 (25:18, 21:24, 21:27, 22:15).

Anwil Włocławek: Ivan Almeida 29, Walerij Lichodiej 14, Michał Ignerski 12, Chase Simon 12, Jarosław Zyskowski 8, Aaron Broussard 5, Michał Michalak 4, Szymon Szewczyk 3, Kamil Łączyński 2.

Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp.: Casper Ware 27, Mike Scott 10, Michał Chyliński 9, Michał Nowakowski 9, Ivan Maras 8, Witalij Kowalenko 6, Mateusz Kostrzewski 6, Shawn King 4, Daniel Szymkiewicz 3, Przemysław Żołnierewicz 2.

Terminarz:

mecz 2 (Włocławek) - sobota, 4 maja, godz. 12:40 - transmisja w Polsacie Sport
mecz 3 (Ostrów Wlkp.) - wtorek, 7 maja, godz. 17:45 - transmisja w Polsacie Sport
ew. mecz 4 (Ostrów Wlkp.) - czwartek, 9 maja, godz. 20:00