LSK: Brąz dla Developresu, Chemik bez medalu!

W czwartym meczu o brązowy medal mistrzostw Polski siatkarki Developres SkyRes Rzeszów wygrały z Chemikiem Police 3:2. W rywalizacji do trzech zwycięstw drużyna z Rzeszowa triumfowała 3–1 i zakończyła sezon 2018/19 Ligi Siatkówki Kobiet na trzecim miejscu. Policzanki – mistrzynie Polski z pięciu poprzednich sezonów – znalazły się poza podium.

Premierową odsłonę można streścić jednym zdaniem: siatkarki z Rzeszowa przegrały wygranego seta. Gospodynie przez długi okres przeważały (8:5, 18:14, 20:15). Katastrofa Developresu w tej partii zaczęła się przy stanie 23:17 – przewadze wydawałoby się bardzo bezpiecznej. Policzanki wygrały kilka kolejnych piłek, korzystając z braku skuteczności rywalek, ale Jelena Blagojević zdołała wywalczyć piłkę setową dla gospodyń (24:20). Siatkarki Chemika, po serii dobrych zagrywek Chiaki Ogbogu zdołały jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi i wyszły zwycięsko z tej wojny nerwów. Skuteczny atak Natalii Mędrzyk ustalił wynik na 26:28.

Fatalna końcówka pierwszej partii przybiła ekipę z Rzeszowa. Drugą partię gospodynie rozpoczęły od falstartu (2:6, 3:11), a w środkowej części seta różnica przekroczyła dziesięć oczek (4:15). Policzanki, z dobrze dysponowaną Martyną Łukasik na czele, bezwzględnie wykorzystały niemoc rywalek. Do końca seta nie dały im dojść do głosu, a autowy atak Ewy Janewej przypieczętował ich zdecydowane zwycięstwo (10:25).

Na początku trzeciego seta oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip (8:8,12:12). Kluczowa dla losów tej części meczu okazała się seria siedmiu wygranych przez gospodynie piłek od stanu 14:14 do 21:14.  Magdalena Hawryła celowała zagrywką w Biankę Busę, przyjezdne miały kłopoty z przyjęciem i ich gra wyraźnie się posypała. Siatkarki z Rzeszowa nie dały sobie odebrać przewagi w końcówce, a atak Katarzyny Zaroślińskiej-Król zamknął seta (25:19).

W czwartej partii policzanki błyskawicznie zbudowały przewagę po serii siedmiu wygranych akcji (5:11), później było jeszcze 12:17 i znów byliśmy świadkami punktowej serii – tym razem dla gospodyń. Po asie serwisowym Zaroślińskiej-Król gospodynie odrobiły straty (17:17), a licznik kolejno wygranych piłek zatrzymał się na siedmiu (19:17). Końcówka należała do ekipy Developresu. Po skutecznej zagrywce Michaeli Mlejnkovej (25:22) obie ekipy mogły przygotowywać się do seta numer pięć.

Tie-break rozpoczął się od mocnego uderzenia gospodyń (4:0), które przy zmianie stron miały już sześć oczek przewagi (8:2). Drużyna z Rzeszowa nie dała już sobie odebrać tej przewagi. Zaroślińskiej-Król wywalczyła piłkę meczową, a w kolejnej akcji Hawryła ustrzeliła zagrywką Busę (15:7) i zakończyła rywalizację o trzecie miejsce. MVP: Katrazyna Zaroslińska-Król.

Siatkarki Developres SkyRes Rzeszów wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski, powtarzając osiągnięcie z 2017 roku. Przed rokiem rzeszowianki zakończyły sezon na czwartym miejscu. Siatkarki Chemika Police, które w pięciu poprzednich sezonach od momentu powrotu do ekstraklasy sięgały po złoto (2014, 2015, 2016, 2017, 2018), tym razem zajęły miejsce tuż za podium.

Mistrzyniami Polski w sezonie 2018/19 zostały siatkarki ŁKS Commercecon Łódź, które w finale pokonały inną łódzką drużynę – Grot Budowlanych 3–0 (3:2, 3:2, 3:2).

Developres SkyRes: Helene Rousseaux, Maja Tokarska, Kamila Witkowska, Jelena Blagojevic, Pteya Barakowa, Katarzyna Zaroślińska-Król – Agata Sawicka (libero) oraz Ewa Janewa, Agnieszka Rabka, Michaela Mlejnkova, Kinga Hatala, Magdalena Hawryła.
Chemik: Bianka Busa, Martyna Grajber, Iga Chojnacka, Martyna Łukasik, Chiaka Ogbogu, Sladjana Mirkovic – Aleksandra Krzos (libero) oraz Natalia Medrzyk, Marlena Pleśnierowicz, Sanja Gamma, Agnieszka Bednarek.

Wynik rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw): 3–1 dla Developresu. Rzeszowianki wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski.

Mecze o III miejsce LSK (do trzech zwycięstw):

Developres SkyRes Rzeszów – Chemik Police 3–1

2019-04-23: Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 0:3 (19:25, 20:25, 21:25)
2019-04-26: Developres SkyRes Rzeszów – Chemik Police 2:3 (18:25, 24:26, 25:22, 25:18, 5:15)
2019-04-29: Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 2:3 (25:22, 25:23, 21:25, 23:25, 8:15)
2019-05-02: Developres SkyRes Rzeszów – Chemik Police 3:2 (26:28, 10:25, 25:19, 25:22, 15:7).