Fortuna 1 Liga: Przerwana seria GieKSy! Stal nadal w walce o awans

GKS Katowice przegrał 0:2 (0:0) z PGE FKS Stalą Mielec w meczu 32. kolejki Fortuna 1 Ligi. To pierwsza porażka podopiecznych Dariusza Dudka od ośmiu spotkań. Utrudnia ona sytuację katowiczan w kontekście utrzymania. Piłkarze z Mielca dzięki zdobytym trzem punktom pozostają w walce o awans do ekstraklasy.

Wyraźnym faworytem była PGE FKS Stal. Podopieczni trenera Artura Skowronka to ekipa, która nadal liczy się w walce o awans do ekstraklasy. GieKSa nie dość, że plasuje się na przeciwległym biegunie ligowej tabeli to jeszcze wygrała tylko jedno spotkanie na własnym boisku od początku sezonu. Piłkarze Dudka zanotowali jednak ostatnio serię ośmiu meczów bez porażki.

Początek spotkania mógł jednak napawać katowiczan nadzieją. Już w 2. minucie GKS wyszedł spod pressingu i wyprowadził akcję ofensywną. Rozpędzony Wojciech Lisowski był jednak faulowany przed polem karnym i sędzia Robert Marciniak podyktował rzut wolny. Szansę zmarnował jednak Adrian Błąd przenosząc piłkę nad poprzeczką. W ciągu niespełna 10 minut GKS oddał jeszcze trzy strzały z dystansu, które mogły zagrozić bramce Seweryna Kiełpina. W 30. minucie katowiczanie mieli wielką szansę otworzyć wynik, lecz futbolówka ponownie minęła bramkę Stali o kilka centymetrów. Mielczanie mieli stuprocentową okazję na strzelenie rywalom gola do szatni, lecz fatalnie spudłował Łukasz Janoszka. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Piłkarze Stali musieli odbyć w szatni poważną rozmowę, bowiem na kolejne 45 minut wyszli niezwykle zmotywowani. Gospodarze utrzymywali swoją dobrą grę, lecz było im o wiele trudniej poradzić sobie z lepiej prezentującą się Stalą. Dowodem tego była bramka dla przyjezdnych w 60. minucie. Andreja Prokić wykorzystał błędy obrońców i nie pomylił się stojąc twarzą w twarz z Krzysztofem Baranem. W 78. minucie w obozie GieKSy zrobiło się gorąco. Po dośrodkowaniu jednego z gospodarzy piłka trafiła broniącego Krystiana Getingera w okolice ręki w polu karnym. Arbiter uznał jednak, że nie doszło do przewinienia, więc pozwolił piłkarzom grać dalej. Szybko mogliśmy obserwować odpowiedź mielczan. W 80. minucie wynik na 2:0 ustalił Janoszka, rewanżując się za pudło z pierwszej połowy.

GKS Katowice - PGE FKS Stal Mielec 0:2 (0:0)
Bramka: Prokić 61, Janoszka 80

GKS: Krzysztof Baran - Wojciech Lisowski, Arkadiusz Jędrych, Rafał Remisz, Jakub Wawrzyniak - Adrian Błąd (78' Grzegorz Piesio), Bartłomiej Poczobut, David Anon, Callum Rzonca, Tymotesz Puchacz - Arkadiusz Woźniak (71' Bartosz Śpiączka).

PGE FKS Stal: Seweryn Kiełpin - Mateusz Spychała, Jonathan De Amo, Martin Dobrotka, Krystian Getinger - Łukasz Janoszka, Grzegorz Tomasiewicz (90+2' Łukasz Seweryn), Josip Soljić, Bartosz Nowak, Andreja Prokić - Adrian Paluchowski (74' Urbańczyk).

Żółte kartki: Poczobut, Remisz, Lisowski - Spychała.