Ogień Igrzysk Europejskich zapłonął w Rzymie

Inne
Ogień Igrzysk Europejskich zapłonął w Rzymie
fot. Materiały prasowe

Płomień Pokoju, Ogień Igrzysk Europejskich wystartował z Rzymu, aby 21 czerwca dotrzeć do stolicy Białorusi na oficjalne otwarcie II edycji zawodów.

Płomień Pokoju 3 maja wystartował ze stolicy Włoch, a dokładnie spod starożytnego Ołtarza Pokoju "Ara Pacis". Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Ołtarz wzniesiony został na starożytnym Polu Marsowym, pod koniec I wieku p. n. e. przez cesarza Oktawiana Augusta, a pamiątkę zakończenia długotrwałych wojen domowych i zaprowadzenia pokoju. Idea pokoju na świecie od dziesiątek lat przyświeca olimpijskiej rywalizacji.

 

W uroczystej ceremonii wzniecenia ognia wzięli udział m.in.: prezydent Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Janez Kocijancic, sekretarz generalny Raffaele Pagnozzi, prezydent Włoskiego Komitetu Olimpijskiego Giovanni Malago oraz Minister Sportu i Turystyki Białorusi Sergey Kovalchuk. Pojawili się też sportowcy: multimedalistka olimpijska w szermierce Alena Belova, złota medalistka z Aten w biegu na 100 metrów Yuliya Nestsiarenka oraz Uladzislau Hancharou mistrz olimpijski z Rio w gimnastyce.


Zanim Ogień Pokoju dotrze na Białoruś wcześniej członkowie Białoruskiej Federacji Wysokogórskiej wniosą go na szczyt Mont Blanc. Później Płomień II Igrzysk Europejskich, w asyście 23 motocyklistów, niesiony kolejno przez 10 osób, dotrze do Austrii, Czech, Węgier, Słowacji i Słowenii. W Polsce pojawi się w 10 maja wieczorem, a dzień później o godzinie 13 przywitają go przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego w swojej warszawskiej siedzibie. Po przebyciu 7700 kilometrów, 21 czerwca, Płomień Pokoju dotrze na zmodernizowany stadion Dinama Mińsk, na ceremonię otwarcia II Igrzysk Europejskich. Drogę Ognia Olimpijskiego będzie można śledzić w mediach społecznościowych.


Igrzyska Europejskie organizowane są po raz drugi. Cztery lata temu impreza odbyła się w Baku. W Mińsku pojawi się ponad 4 tysiące sportowców z 50 krajów, którzy będą rywalizować w koszykówce 3x3, łucznictwie, lekkoatletyce, badmintonie, boksie, kajakowym sprincie, kolarstwie, gimnastyce, judo, karate, strzelectwie, tenisie stołowym, zapasach oraz dwóch sportach spoza programu olimpijskiego - sambo i piłce nożnej plażowej. W 8 dyscyplinach rywalizacja będzie jednocześnie kwalifikacją Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2020 roku. W dwóch dyscyplinach, w ramach Igrzysk, zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy. Impreza będzie trwać od 21 do 30 czerwca. Polska będzie reprezentowana przez 145 zawodniczek i zawodników, którzy wystartują w 14 dyscyplinach.


Organizatorzy zapewniają, ze Mińsk jest gotowy na Igrzyska Europejskie a wioska olimpijska jest jedną z najbardziej imponujących spośród wszystkich widzianych do tej pory. Podkreśla się entuzjazm mieszkańców Białorusi oraz wolontariuszy, którzy m.in.: mają zapewnić sprawność komunikacyjną.

 

Polski Komitet Olimpijski 25 maja organizuje Piknik Olimpijski, promujący II Igrzyska Europejskie Mińsk 2019.

Artur Łukaszewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie