Liga Mistrzów: Futbol totalny w Amsterdamie! Tottenham w finale

Kibice Ligi Mistrzów przeżyli niesamowitą dawkę emocji we wtorkowy oraz środowy wieczór. Najpierw byliśmy świadkami fenomenalnego comebacku Liverpoolu w starciu z Barceloną, aby następnego dnia przeżyć podobny scenariusz w starciu Ajaksu Amsterdam z Tottenhamem. Przyjezdni przegrywali już 0:2, aby ostatecznie wygrać 3:2 po golu strzelonym w doliczonym czasie gry. Bohaterem Kogutów był Lucas Moura, który ustrzelił hat-tricka.

W pierwszym starciu obu ekip Ajax pokonał na wyjeździe Tottenham 1:0 i był w uprzywilejowanej pozycji przed rewanżem w Amsterdamie. Podopieczni Erika ten Haga mogli jednak poczuć się trochę nieswojo, biorąc pod uwagę, że we wcześniejszych rundach pierwsze mecze grali u siebie, aby w rewanżach odrabiać straty.

Tym razem to rywale holenderskiego zespołu musieli dążyć do strzelenia gola, aby wyrównać straty z potyczki w Londynie, ale Ajax nie zamierzał grać defensywnie. Filozofią przedstawiciela Eredivisie jest ofensywny futbol i taki ujrzeliśmy od samego początku. Tuż po pierwszym gwizdku, w odstępie kilkudziesięciu sekund gospodarze dwukrotnie zagrozili bramce Hugo Llorisa. Za drugim razem świetny strzał oddał Dusan Tadić, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Francuz.

W piątej minucie Ajax prowadził już 1:0. Dośrodkowanie z rzutu rożnego strzałem głową na bramkę zamienił Matthijs de Ligt, który niemal skopiował swój wyczyn z ćwierćfinałowego meczu w Turynie z Juventusem.

Odpowiedź podopiecznych Mauricio Pochettino mogła być natychmiastowa. Płaskie dośrodkowanie z lewego skrzydła, powracającego za kartki, Sona Heung-Mina zamieniło się w strzał, po którym piłka odbiła się od słupka. Koreańczyk ponownie mógł wpisać się na listę strzelców w 23. minucie, kiedy to dostał znakomite podanie z głębi pola od Dele Alliego, lecz jego uderzenie nie zaskoczyło Andre Onany.

W końcówce pierwszej połowy znowu inicjatywę przejęli piłkarze Ajaksu. W 36. minucie kapitalną akcję całego zespołu sfinalizował Hakim Ziyech, który oddał precyzyjny strzał po długim rogu. Do przerwy kibice gospodarzy wiwatowali, ale emocje i dramaturgia miały dopiero nadejść...

Po tak dobrej dyspozycji miejscowych, niewielu spodziewało się, że Koguty będą w stanie odrobić straty, strzelić trzy gole i zapewnić sobie awans do finału. Od pierwszych minut Tottenham rzucił się jednak do ataków. Jeszcze w 54. minucie skutecznie interweniował Onana po strzale Alliego, ale minutę później kameruński bramkarz nie był w stanie zatrzymać Lucasa Moury, który wpadł w pole karne i dał nadzieję swojej drużynie na pozytywny scenariusz.

Od tego momentu przewaga gości, którzy uwierzyli we własne możliwości, nagle wzrosła. Efektem tego była druga bramka w 59. minucie, znowu autorstwa Moury, który kapitalnie odnalazł się po zamieszaniu w polu karnym. Na stadionie w Amsterdamie zapanowała konsternacja, ponieważ Tottenhamowi do pełni szczęścia brakowało tylko i aż jednego gola.

Im bliżej końca tego meczu, tym emocje sięgały zenitu. Ajax wcale nie zamierzał tylko bronić wciąż korzystnego wyniku, samemu próbując atakować. Dzięki temu kibice oglądali niesamowitą wymianę ciosów, ale przewaga była po stronie angielskiego zespołu. Piłkę w górze na wagę awansu miał Jan Vertonghen, ale jego strzał głową zatrzymał się na poprzeczce.

Wydawało się, że Tottenham nie wykorzystał swoich okazji i Ajax dowiezie zwycięski remis do końca, ale to, co wydarzyło się w ostatnich sekundach przeszło oczekiwania wszystkich obserwatorów!

W 96. minucie futbolówkę otrzymał Moura, który wpadł w pole karne i płaskim strzałem dał bramkę na wagę awansu Tottenhamu do Ligi Mistrzów! To był niesamowity finisz i spektakularne widowisko w Amsterdamie! Po jedenastu latach znowu będziemy świadkami angielskiego finału Champions League.

Ajax Amsterdam - Tottenham Hotspur 2:3 (2:0)

Bramki: De Ligt 5, Ziyech 35 – Moura 55, 59, 90+6

Ajax Amsterdam: Andre Onana – Noussair Mazraoui, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico – Lasse Schoene (60. Joel Veltman), Donny van de Beek (90. Lisandro Magallan), Frenkie de Jong – Hakim Ziyech, Dusan Tadić, Kasper Dolberg (67. Daley Sinkgraven)

Tottenham Hotspur: Hugo Lloris – Kieran Trippier (81. Erik Lamela), Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Danny Rose (82. Ben Davies) – Moussa Sissoko, Victor Wanyama (46. Fernando Llorente), Dele Alli – Christian Eriksen – Lucas Moura, Son Heung-min

Żółte kartki: Dolberg, Ziyech, Onana – Sissoko, Rose

Pierwszy mecz: 1:0. Awans: Tottenham Hotspur

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

Relacja zakończona

Koniec meczu! Coś niesamowitego! Tottenham poszedł w ślady Liverpoolu i dokonał rzeczy niemożliwej, odrabiając straty i awansując do finału Ligi Mistrzów!

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CUD W AMSTERDAMIE! Wydawało się, że Ajax będzie już w finale, ale w ostatniej akcji meczu, rzutem na taśmę Moura otrzymał piłkę na skraju pola karnego i strzałem po długim rogu zdobywa gola!

Jeszcze żółta kartka dla Onany za przedłużanie.

Ziyech przed znakomitą okazją, ale świetnie broni Lloris.

Sędzia dolicza pięć minut! Będzie się działo!

Kolejna zmiana w ekipie Ajaksu. Magallan za Van de Beeka.

Gol dla Tottenhamu wisi w powietrzu! Ależ emocje!

To powinien być gol dla Tottenhamu! Jak to nie wpadło! Vertonghen zupełnie niepilnowany oddał strzał głową z kilku metrów w poprzeczkę!

Trzecia zmiana w szeregach gości. Davies za Rose'a.

Roszada w składzie Tottenhamu. Lamela za Trippiera.

Słupek! Ziyech oddał płaski strzał zza pola karnego, ale minimalnie niecelny!

Coraz większa nerwowość na boisku oraz na trybunach.

Kolejna żółta kartka. Tym razem ukarany Ziyech.

Żółta kartka dla Danny'ego Rosa.

Strzał głową Alderweirelda po rzucie rożny, ale niecelny.

Ostatnie dwadzieścia minut tego meczu. Czy Tottenham dokona niemożliwego?

Druga zmiana w ekipie z Amsterdamu.

Ciężki chwile przeżywa Ajax. Tottenham jest na fali wznoszącej.

Rzut rożny dla Tottenhamu.

I znowu Ziyech! Jego strzał z okolicy jedenastego metra powędrował obok dalszego słupka.

Nieudana próba z dystansu Ziyecha.

Zmiana w ekipie Ajaksu.

Goool!!! CO TU SIĘ DZIEJE!!!! Zamieszanie w polu karnym. Llorente z bliska nie mógł pokonać Onany, ale chwilę później do piłki doszedł Moura, który w odstępie kilku minut ustrzelił dublet!

Mamy emocje! Koguty potrzebują jeszcze dwóch bramek do awansu!

Goool!!!! Tottenham wraca do gry! Bardzo dobra akcja gości, którą sfinalizował Moura, wpadając w pole karne i płaskim strzałem pokonując Onanę.

Świetne podanie Eriksena w pole karne do Alliego, którego strzał z kilku metrów znakomicie wybronił Onana!

Tottenham próbuje atakować. Rzut rożny, ale bez konsekwencji dla Ajaksu.

Żółta kartka dla Dolberga za faul.

Zaczynamy decydujące 45 minut!

Przed drugą połową zmiana w ekipie Tottenhamu. Na boisku zameldował się Llorente, który zmienił Wanyamę.

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Ajax Amsterdam prowadzi z Tottenhamem 2:0 w rewanżowym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. Czy będziemy świadkami wielkiego comebacku gości? Już jeden cud miał miejsce wczoraj, więc poczekajmy...

Arbiter Felix Brych z Niemiec doliczył dwie minuty do regulaminowego czasu gry.

Po rzucie wolnym mamy rzut rożny.

Rzut wolny dla gospodarzy kilkadziesiąt metrów od bramki Llorisa.

Końcówka pierwszej połowy. Kibice Ajaksu już wiwatują.

Tottenham potrzebuje trzech bramek do awansu.

Goool!!!! Drugi cios zadany przez Ajax! Kontratak gospodarzy. Van de Beek zagrał na lewą stronę do Tadicia, a ten odegrał piłkę do nadbiegającego Ziyecha, który strzałem po długim rogu pokonał Llorisa!

De Jong faulowany na swojej połowie przez Wanyamę.

Niespełna ostatni kwadrans do końca pierwszej połowy. Ajax prowadzi 1:0 i jest coraz bliżej wielkiego sukcesu.

Indywidualna akcja Tadicia, który wpadł w pole karne, minął rywala, szukał dalszego słupka, ale minimalnie przestrzelił.

Kolejna próba gości! Tym razem strzał z dystansu byłego piłkarza Ajaksu, Eriksena, ale dobrze ustawiony był Onana.

Znakomita szansa dla Sona! Koreańczyk dostał wyborne, prostopadłe podanie od Dele Alliego, ale mając przed sobą tylko Onanę, oddał zbyt lekki strzał.

Kolejny faul Sissoko, który musi uważać, bo ma już żółtą kartkę.

Ostre zderzenie w bocznym sektorze boiska Sissoko z Tagliafico. Zawodnik Tottenhamu ukarany żółtą kartką.

Przyjezdni próbują przejąć inicjatywę, ale muszą uważać na szybkie kontry Ajaksu.

Dele Alli wpadł w pole karne i oddał minimalnie niecelny strzał po długim rogu. Był jednak na spalonym.

Tottenham przy piłce.

Słupek po strzale Tottenhamu! Uderzał Son.

Warto zaznaczyć, że w ostatniej chwili ze składu Ajaksu wypadł Neres.

Tottenham nadal potrzebuje dwóch trafień do awansu, ale dogrywki już nie będzie.

Goool!!!!!!!!!!! Ależ początek piłkarzy z Amsterdamu! Dośrodkowanie z rzutu rożnego i kapitalnie głową uderzył De Ligt, który posłał piłkę po długim rogu!

Ajax ruszył do ataku! W odstępie kilkudziesięciu sekund gospodarze dwukrotnie zagrozili bramce Llorisa. Za drugim razem świetny strzał oddać Tadić, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Francuz.

Zaczynamy!

Za nami już hymn Ligi Mistrzów!

Atmosfera w Amsterdamie jest cudowna! Oby mecz był taki sam!

Już za chwilę początek rywalizacji w Amsterdamie!

Blisko, coraz bliżej...

A to zestawienie gości.

Skład gospodarzy na to spotkanie.

Wesley Sneijder życzy powodzenia Ajaksowi.

Iwanow z Amsterdamu: Po tym sezonie Ajax czeka duża przebudowa

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Niedzielan: Piłkarze Ajaksu nie potrafią zagrać na remis

Przed starciem w Amsterdamie, holenderskiej prasie przyjrzał się będący na miejscu z Bożydarem Iwanowem Andrzej Niedzielan.

Przegląd prasy Niedzielana przed meczem Ajax - Tottenham

Wróćmy jeszcze na chwilę do wtorkowego szlagieru, który był szokiem dla piłkarskiego świata. Miejmy nadzieję, że dzisiaj czekają nas podobne emocje.

Liverpool FC - FC Barcelona 4:0. Skrót meczu

W pierwszym starciu obu drużyn Ajax wygrał w Londynie 1:0. Oto skrót z tamtej konfrontacji.

Tottenham - Ajax Amsterdam 0:1. Skrót meczu

Witamy w relacji półfinałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Ajaksem Amsterdam i Tottenhamu. Początek rywalizacji o godz. 21:00.