IAAF w sztafetach: Zwycięstwo Polek na 4x400 m

Polki zwyciężyły w sztafecie 4x400 m podczas światowych zawodów IAAF w Jokohamie. Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego uzyskały najlepszy w tym roku wynik w Europie - 3.27,49. To pierwszy triumf polskiego zespołu w nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet.

Dotychczas najwyższe miejsca Polaków w World Relays to drugie pozycje sztafety 4x400 kobiet dwa lata temu oraz 4x800 kobiet i mężczyzn w 2015 roku i 4x800 panów w 2014 roku.

Polki w finale w Jokohamie pobiegły w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic. Z międzyczasów na poszczególnych zmianach wynika, że po raz kolejny - tak jak w sobotę w eliminacjach - świetną dyspozycję zaprezentowała Wyciszkiewicz.

Wszystkie Polki biegły jednak wspaniale, a kluczowym momentem biegu było przekazanie pałeczki przez Kiełbasińską kończącą trzecią zmianę, która wyprowadziła biało-czerwone na pierwsze miejsce. Niezwykle doświadczona Świety-Ersetic, indywidualna mistrzyni Europy z Berlina, nie dała się Jamajce i na finiszu pokonała zarówno reprezentantkę tego kraju, jak i Amerykankę. Polki wywalczyły kwalifikacje na mistrzostwa świata w Dausze (28 września - 6 października). Drugie miejsce w Japonii zajęły Amerykanki - 3.27,65, a trzecie Włoszki - 3.27,74.

Zawody jeszcze trwają, a w finale pobiegnie polska sztafeta mieszana, która w sobotę w eliminacjach ustanowiła rekord Europy.