Liga Mistrzów: Niemcy nie chcą zamkniętych rozgrywek

Piłka nożna
Liga Mistrzów: Niemcy nie chcą zamkniętych rozgrywek
fot. PAP/EPA

Niemiecka Liga Piłkarska (DFL), zrzeszająca dwie najwyższe klasy rozgrywkowe w tym kraju, odrzuca propozycję utworzenia praktycznie zamkniętej Ligi Mistrzów od 2024 roku. To kolejny krytyczny głos w tej sprawie pojawiający się w ostatnich miesiącach.

DFL, która prowadzi rozgrywki pierwszej i drugiej Bundesligi, poinformowała w oświadczeniu, że takie rozgrywki miałyby niedopuszczalne konsekwencje dla lig narodowych w całej Europie.

 

O powstaniu nowego formatu spekuluje się już od dłuższego czasu. Organ UEFA współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), zrzeszającym wszystkie największe kluby kontynentu, aby zreformować europejskie rozgrywki po tym, jak obecny kalendarz międzynarodowy zakończy się w 2024 roku.

 

Według UEFA dyskusje są na wstępnym etapie i nie podano żadnych dalszych szczegółów. Jednak według doniesień dotyczących spotkania, które odbyło się w zeszłym tygodniu z udziałem UEFA i przedstawicieli europejskich lig, organ zarządzający przedstawił już propozycję mającą pociągnąć za sobą drastyczne zmiany.

 

Kilku reprezentantów lig, którzy byli obecni na spotkaniu, oświadczyło, że propozycja obejmowała trzystopniową ligę europejską z awansem i spadkiem pomiędzy każdą dywizją.

 

Najwyższy poziom - odpowiednik Ligi Mistrzów - składałby się z 32 drużyn, a 24 najlepsze z nich zachowałyby miejsca na następny sezon, kończąc z tradycyjną zasadą, że kwalifikacje do pucharów europejskich są osiągane poprzez ligi krajowe.

 

Tylko cztery miejsca byłyby otwarte dla zwycięzców 54 europejskich lig narodowych.

 

- Omawiana obecnie koncepcja miałaby niedopuszczalne konsekwencje dla krajowych lig w Europie i dlatego nie powinna być wprowadzana w tej formie - powiedział Christian Seifert, dyrektor generalny DFL.

 

- Nie możemy pozwolić, aby tradycyjne ligi narodowe ucierpiałyby pod względem atrakcyjności dla milionów ludzi na całym kontynencie - dodał.

 

European Leagues - stowarzyszenie zrzeszające ligi piłkarskie na Starym Kontynencie (35 lig z 28 krajów) - poinformowało, że wszyscy jej członkowie są przeciwni tej propozycji i tylko garstka dużych klubów, głównie z Włoch i Hiszpanii, jest za nowym projektem.

 

W najbliższy czwartek zarząd European Leagues będzie obradował w Warszawie.

 

Do siedziby Ekstraklasy S.A. przyjadą szefowie 12 lig Europy, m.in. La Ligi (Hiszpania), Premier League (Anglia), Bundesligi (Niemcy), Serie A (Włochy) i Ligue 1 (Francja). Spotkanie będzie okazją, by omówić m.in. stanowisko dotyczące planowanych zmian w rozgrywkach międzynarodowych.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie