Szejkowie sypną kasą? Mbappé–Neymar–Griezmann - to może być nowy atak PSG!

Piłka nożna
Szejkowie sypną kasą? Mbappé–Neymar–Griezmann - to może być nowy atak PSG!
Fot. Cyfrasport

Odejście Antoine'a Griezmanna z Atletico Madryt rozpoczęło spekulacje o kierunku, jaki obierze najlepiej opłacany francuski piłkarz. Nie można wykluczyć jego przejścia do PSG. Przedstawiciele Griezmanna rozmawiali już z działaczami z Paryża. Wbrew pogłoskom o odejściu katarskich szejków, klub ma się bowiem świetnie i nic nie zapowiada, by to miało się zmienić. Nike zdecydował właśnie, że będzie płacić paryżanom 50 mln euro rocznie - dwa razy więcej niż dotychczas!

Zanim jeszcze Griezmann zdradził odejście z Atletico Madryt w Paryżu przebywała jego agentka, siostra Maud w towarzystwie jednego z doradców reprezentanta Francji. Miało dojść do poważnych rozmów z działaczami PSG.

 

Aby zatrudnić gwiazdę zespołu Didiera Deschampsa Paryżowi będzie potrzeba sporej gotówki. Prawdopodobnie stolice Francji opuszczą Di Maria, Cavani i Meunier, a te ruchy powinny wystarczyć do uregulowania klauzuly transferowej wynoszącej 120 milionów euro. Dużo? Nie takich wydatków dokonywano w ostatnich latach nad Sekwaną, że przypomnijmy transfery Neymara i Mbappé. Griezmann po przygodzie w Hiszpanii szuka nowych wyzwań, a wygranie Ligi Mistrzów z PSG mogłoby być jednym z nich.

 

Tego triumfu sekcja piłkarska PSG potrzebuje jak powietrza. Bo ostatnio paryżanom nie wiedzie się na całego. Po wyeliminowaniu ich w 1/8 finału Ligi Mistrzów przez Manchester United, stołeczny zespół musiał uznać wyższość Rennes w finale Pucharu Francji, a w końcówce rozgrywek Ligue 1 idzie mu jak po grudzie (porażka-remis-zwycięstwo w trzech ostatnich meczach), choć oczywiście miejsce na szczycie tabeli jest niezagrożone. 

 

Natomiast produkt ,,PSG’’ marketingowo miewa się doskonale. W tym sezonie zostanie przekroczona granica miliona sprzedanych koszulek. To historyczne  wydarzenie w rozgrywkach ligowych. Pierwszy klub we Francji rozprowadził tak pokaźną liczbę koszulek. Wprawdzie dystans do europejskich potentatów jest jeszcze spory, ale różnica między PSG, a takimi firmami, jak Manchester United, Real Madryt, Barcelona, Bayern Monachium czy Juventus Turyn zmniejsza się z roku na rok. Marka PSG jest dzisiaj rozpoznawalna na całym świecie.

 

Wydaje się, że katarscy właściciele prędzej pozbyliby się Neymara niż dochodowego klubu. Za kilka tygodni ma być podpisana nowa umowa z NIKE. W świetle obecnie obowiązującej umowy amerykańska firma dostarczająca sprzęt sportowy do 2022 roku miała wpłacać na konto klubu 25 milionów euro rocznie. Nowy dokument o współpracy ma być ważny do 2027 roku i wynosić 50 milionów rocznie z dodatkowym bonusem za zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

 

Za kilka miesięcy zniknie również z koszulek napis głównego sponsora Fly Emirates, bo obie strony nie doszły do porozumienia co do kontynuacji współpracy. Na piersiach zawodnikow ma w to miejsce pojawić szyld ALL (Accor Live Limitless), znana firma hotelarska wykupila miejsce na koszulkach za 60 milionów euro w skali rocznej. Czyli mamy w sumie gwarantowany dochód roczny w wysokości 110 milionów euro od dwóch najważniejszych partnerów klubu.

 

To jednak nie rozwiąże wszystkich problemów klubu, bo komisja finansowego fair play UEFA ma paryski klub na celowniku. Ten wpływ świeżej gotówki powinien jednak zamortyzować w części nieuregulowane do końca ,,złote’’ transfery Neymara (222 miliony euro) oraz Mbappé (180 milionów).

 

Co roku paryski klub jest zmuszony do znalezienia na ten cel kwoty przekraczającej 100 milionów euro i to nie licząc wpływów za ewentualne transfery zawodników. Na pewno w czerwcu i lipcu dojdzie do niemałych zmian w kadrze zespolu. Niektórzy twierdzą, że może dojść do prwdziwej rewolucji na wielu szczeblach.

 

A gdyby ta rewolucja zaczęła się od transferu Antoine’a Griezmanna. I takiej ewentualności nie można wykluczyć.

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze