Memoriał Ireny Szewińskiej: Gwiazdy polskiej lekkoatletyki wystartują w Bydgoszczy

Inne
Memoriał Ireny Szewińskiej: Gwiazdy polskiej lekkoatletyki wystartują w Bydgoszczy
fot. PAP

Gwiazdy polskiej lekkoatletyki wystartują w I Memoriale Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 12 czerwca na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Swój udział potwierdziły już m.in. członkinie sztafety 4x400 m z Justyną Święty-Ersetic na czele i sprinterka Ewa Swoboda.

- Powoli kończymy rozmowy z zawodnikami i już dziś mogę zapewnić, że na naszym stadionie zobaczymy najbardziej znanych polskich lekkoatletów. I nie tylko polskich, bo przecież obsada będzie międzynarodowa, a zainteresowanie naszym mityngiem jest bardzo duże - podkreślił prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński.

 

Dodał, że w Bydgoszczy kibice "królowej sportu" będą mogli emocjonować się występami m.in. Święty-Ersetic, Małgorzaty Hołub-Kowalik, Patrycji Wyciszkiewicz, Igi Baumgart-Witan, Anny Kiełbasińskiej czy sprinterki Ewy Swobody. Wśród panów lista biegaczy będzie także długa, a otwierają ją halowi mistrzowie i rekordziści świata ze sztafety 4x400 m Karol Zalewski i Jakub Krzewina.

 

W rzucie młotem rywalizować mają mistrz Europy z Berlina Wojciech Nowicki oraz trzykrotny mistrz świata Paweł Fajdek.

 

- Na sto procent przyjadą do nas również dwaj najlepsi kulomioci w Europie Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Wielkie emocje gwarantuje nam także rywalizacja naszych wyśmienitych biegaczek ze sztafety 4x400 metrów, które niedawno w Jokohamie wygrały nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet, a w Bydgoszczy będą walczyć między sobą. Ten dystans był szczególnie ważny w karierze Ireny Szewińskiej – dodał Wolsztyński. To na stadionie w Bydgoszczy najwybitniejsza lekkoatletka w historii Polski ustanowiła 22 czerwca 1976 roku rekord świata osiągając czas 49,75.

 

Konkurs tyczkarzy także zapowiada się bardzo emocjonująco. W szranki staną halowy mistrz i wicemistrz Europy Paweł Wojciechowski oraz Piotr Lisek. Konkurs specjalistów w tej konkurencji ma odbyć się dzień wcześniej - w centrum miasta na Wyspie Młyńskiej.

 

Dzień później - oprócz biegów na 100 i 400 metrów, w których startowała Szewińska, kobiety będą rywalizować na dystansach 800 metrów i 100 metrów przez płotki, a mężczyźni na dystansach 800 m, 110 m ppł i 3000 m z przeszkodami. Odbędą się też konkursy skoku w dal, pchnięcia kulą i rzutu młotem mężczyzn.

 

Szewińska od 2005 roku jest honorową obywatelką Bydgoszczy. Wówczas w sali obrad rady miasta odsłonięto jej portret. Przyznała wtedy, że bardzo wzruszyło ją wyróżnienie tytułem honorowego obywatela Bydgoszcz i gorące przyjęcie przez radnych.

 

Zaznaczyła dodatkowo, że z Bydgoszczą jest związana w szczególny sposób od olimpiady w Tokio w 1964 r., gdy wraz z bydgoszczanką Teresą Ciepły zdobyła złoty medal w sztafecie.

 

- W czasach swojej młodości, gdy byłam zawodniczką, często w Bydgoszczy startowałam. Ja tych momentów nigdy nie zapomnę. Później, gdy już byłam prezesem PZLA, moje marzenia o organizacji w Polsce imprez rangi europejskiej i światowej w tym mieście trafiły na podatny grunt. Spotkałam się z zaangażowaniem wielu wspaniałych ludzi - powiedziała wówczas lekkoatletka.

 

Szewińska zmarła 29 czerwca 2018 roku w wieku 72 lat. Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, uznana najlepszą sportsmenką globu w 1974 roku, w igrzyskach wywalczyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie