Bayern Monachium mistrzem Niemiec siódmy raz z rzędu

Piłkarze Bayernu Monachium wywalczyli w sobotę mistrzostwo Niemiec. W meczu ostatniej kolejki Bundesligi pokonali Eintracht Frankfurt 5:1. Robert Lewandowski tym razem nie strzelił gola.

Sytuacja przed ostatnią serię gier w Niemczech była jasna. Bayernowi Monachium wystarczał remis przed własną publicznością, by po raz siódmy raz z rzędu sięgnąć po mistrzostwo kraju. W tym samym czasie, kiedy toczył się mecz w Monachium, grano na ośmiu innych stadionach - m.in. w Moenchengladbach, gdzie spotkały się dwie Borussie. Gospodarze walczyli o Ligę Mistrzów, podczas gdy dortmundczycy ciągle myśleli o mistrzostwie Niemiec.

Bayern już w czwartej minucie objął prowadzenie po golu Kingsleya Comana. Swoje szanse mieli też Robert Lewandowski (po ładnym dryblingu w polu karnym i minięciu Davida Abrahama) oraz Thomas Mueller (dwa uderzenia w kilkanaście sekund). Problemy zaczęły się tuż po przerwie, kiedy na boisku zameldował się Sebastian Haller. To właśnie Francuz zdołał doprowadzić do wyrównania.

Szybko jednak odpowiedzieli David Alaba oraz Renato Sanches, więc Bayern odzyskał kontrolę. Na boisku pojawili się też Franck Ribery oraz Arjen Robben, dla których było to pożegnanie z Allianz Arena. Obaj uczcili ten mecz bramkami. Francuz w kapitalny sposób przedryblował dwóch rywali, a następnie podcinką pokonał Kevina Trappa. Z kolei Holender trafił do siatki z najbliższej odległości. Bayern wygrał 5:1 i po raz siódmy z rzędu został mistrzem Niemiec. To 29. triumf w historii.

Swoje zrobiła też Borussia Dortmund, która pokonała imienniczkę z Moenchengladbach. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy gola strzelił Jadon Sancho, a tuż po wznowieniu drugiej wynik podwyższył Marco Reus. Niemiec wykończył ładną akcję swoich kolegów, wykorzystując zagranie Christiana Pulisica. Zwycięstwo 2:0 zapewniło "tylko" wicemistrzostwo Niemiec.

W Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie zagrają Bayern Monachium, Borussia Dortmund, RB Lipsk oraz Bayer Leverkusen.

W Lidze Europy w przyszłym sezonie wystąpią Borussia Moenchengladbach, VfL Wolfsburg oraz Eintracht Frankfurt.

Z Bundesligi spadły Hannover 96 oraz 1. FC Nürnberg. W barażach z trzecią drużyną 2. Bundesligi zagra VfB Stuttgart.

Królem strzelców został Robert Lewandowski (22 gole).

Wyniki 34. kolejki Bundesligi:

1.FSV Mainz – TSG 1899 Hoffenheim 4:2 (0:2)

Bramki: Daniel Brosinski 66 (k), Jean-Paul Boetius 84, 90, Jean-Philippe Mateta 90+4 - Ishak Belfodil 12, Andrej Kramarić 34

Bayern Monachium – Eintracht Frankfurt 5:1 (1:0)

Bramki: Kingsley Coman 4, David Alaba 53, Renato Sanches 58, Franck Ribery 72, Arjen Robben 78 – Sebastien Haller 50

Borussia Moenchengladbach – Borussia Dortmund 0:2 (0:1)

Bramki: Jadon Sancho 45, Marco Reus 55

Fortuna Duesseldorf – Hannover 96 2:1 (0:0)

Bramki: Rouwen Hennings 56, Kenan Karaman 61 – Nicolai Mueller 78

Hertha Berlin – Bayer Leverkusen 1:5 (1:2)

Bramki: Valentino Lazaro 34 – Kai Havertz 28, Lucas Alario 38, 72, 88, Julian Brandt 54

SC Freiburg – 1.FC Nuernberg 5:1 (2:0)

Bramki: Marco Terrazzino 7, Gian-Luca Waldschmidt 34, Nils Petersen 54, 57, Vincenzo Grifo 61 – Eduard Lowen 70

Schalke 04 Gelsenkirchen – VfB Stuttgart 0:0

Werder Brema – RB Lipsk 2:1 (1:0)

Bramki: Milot Rashica 35 (k), Claudio Pizarro 88 – Nordi Mukiele 86

VfL Wolfsburg – FC Augsburg (3:0)

Bramki: Wout Weghorst 21, 37, 55, Robin Knoche 41, Daniel Ginczek 57, Elvis Rexhbecaj 60, Josip Brekalo 85, Kevin Danso 89 (s) – Julian Schieber 82

Mecze Bundesligi można oglądać na antenach Eleven Sports.