MŚ U-20: Nieudana inauguracja Polaków! Kolumbia zwyciężyła w Łodzi

Reprezentacja Polski przegrała z Kolumbią 0:2 w swoim pierwszym spotkaniu mistrzostw świata do lat 20. Przewaga naszych rywali była niepodważalna, a wynik mógł być o wiele okazalszy. Biało-Czerwonych czekają w grupie A jeszcze spotkania z Tahiti oraz Senegalem.

Dla Polski to piąte mistrzostwa świata do lat 20. Zaczęło się w 1979 roku w Japonii, kiedy to Biało-Czerwoni zajęli 4. miejsce. Cztery lata później w Australii było już znacznie gorzej, bo Polacy zakończyli turniej na 9. pozycji. W Meksyku w 1983 roku odnieśliśmy największy dotąd sukces, jakim był brąz. Ostatni raz na mundialu graliśmy w 2007 roku. Awansowaliśmy wtedy do 1/8 finału. Kolumbia najlepszy wynik osiągnęła w 2003 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce.

Piłkarze z Ameryki Południowej byli wskazywani jako faworyci grupy A. Początek spotkania był bardzo spokojny, żadna z drużyn nie chciała zbytnio forsować tempa. Gra Polaków mogła się momentami podobać.

Za każdym razem brakowało jednak ostatniego podania i nieco chłodnej głowy pod polem karnym przeciwników. W 23. minucie fatalny błąd popełnił Sebastian Walukiewicz, który stracił piłkę blisko własnej bramki. Kolumbijczycy wykorzystali to i na listę strzelców wpisał się Ivan Angulo.

Skrzydłowy gości rozkręcał się z minuty na minutę, a jego akcje siały popłoch w szeregach obronnych naszej reprezentacji. Polacy wyraźnie bardzo chcieli, ale brakowało umiejętności. Do końca pierwszej połowy wynik się nie zmienił. Okazji bramkowych było bardzo mało.

Jeżeli w pierwszej połowie gra Polaków nie wyglądała bardzo słabo, to o drugich 45 minutach najlepiej zapomnieć. Akcje naszych reprezentantów były wolne i nieprzygotowane. Popełniali oni mnóstwo błędów indywidualnych i często tracili piłkę w banalnych sytuacjach.

Jednym z nielicznych naszych zawodników, którzy nie mogą sobie nic zarzucić był Radosław Majecki. Bramkarz Polaków pokazał się z bardzo dobrej strony i to głównie dzięki niemu spotkanie nie zakończyło się większym wynikiem.

Ostatecznie przegraliśmy 0:2. W doliczonym czasie gry rywale wyprowadzili kontratak, w polu karnym zabawili się z naszymi obrońcami i na raty pokonali Majeckiego.

W drugim meczu naszej grupy Senegal pokonał 3:0 Tahiti. Z wygranymi zmierzymy się 29 maja, trzy dni wcześniej zagramy z Tahiti.

Polska - Kolumbia 0:2 (0:1)

Bramki: Angulo 23, Sandoval 90+3

Polska:  Radosław Majecki - Serafin Szota, Sebastian Walukiewicz (55. Jakub Bednarczyk), Jan Sobociński, Adrian Stanilewicz - David Kopacz, Tomasz Makowski, Bartosz Slisz, Mateusz Bogusz (68. Marcel Zylla), Tymoteusz Puchacz (82. Adrian Benedyczak) - Dominik Steczyk

Kolumbia: Kevin Mier - Anderson Arroyo, Andres Reyes (90. Carlos Teran), Carlos Cuesta, Brayan Vera - Ivan Angulo (78. Johan Carbonero), Andres Balanta, Andres Perea, Jaime Alvarado, Luis Sinisterra - Juan Hernandez (60. Luis Sandoval)

Żółte kartki: Vera, Alvarado